tisk-hlavicka

Mé dítě ještě neumí číst

14.6.2001 -rb- Děti a my 6 názorů

Když nastoupil Filip v září minulého roku do školy, byl silně motivován.

Co nejdřív se chtěl naučit číst a psát. Každý den přicházel s nadšením domů a vítězoslavně mi sděloval, které další písmeno se naučil. S přibývajícími pímenky ho však jeho elán pomalu opouštěl. Dříve naučená písmena se mu totiž začala vytrácet z paměti, a jejich jména zapomínal či zaměňoval a mnohdy i jejich forma mu pěkně zamotala hlavu. A zatímco většina jeho spolužáků byla ve čtení čím dál tím jistější, on neměl stále přicházející nová slova na čem stavět. Není divu, že brzy radost ze čtení úplně ztratil.

Existuje mnoho příčin, které mohou způsobit tyto obtíže se čtením. Může být, že dítě má skutečně problémy s vjemovým vnímáním. Někdy však příčina vězí v nesprávně zvolené metodě výuky. Problémy se objeví často tam, kde bylo vstřebáno příliš mnoho učiva pouze očima a ušima a další smysly nebyly do učebního procesu zahrnuty. Snad by zde mohl rozhovor s učitelkou objasnit situaci a napovědět, jak dál.

Dejte dítěti dostatek času, který potřebuje, a v žádném případě nesrovnávejte jeho úspěchy s úspěchy spolužáků. Posilujte jeho sebevědomí, snažte se vyzdvihovat jeho silné stránky a nepoukazovat na těžkosti. Také doma můžete udělat něco pro to, abyste vašemu potomkovi výuku čtení ulehčili.

Zde nabízíme několik nápadů, jak dítěti pomocí hry zpříjemnit učení:

Uvařte písmenkovou polévku a nechte dítě jednotlivá písmena pojmenovávat či konkrétní písmena vyhledávat.

Vymodelujte společně písmenka z chleba. Z lahodných písmenek může pak vaše dítě sestavovat různá slova, která pak nakonec může sníst.

Zahrajte si hru, kdy dítě v bytě vyhledává předměty, které začínají na konkrétní písmeno či toto písmeno obsahují.

Vystřihněte z novin a časopisů velká písmena a s nimi pak můžete tvořit slova a případně vylepovat na čtvrtku papíru.

Pište prstem jednotlivá velká písmena nebo slova dítěti na záda a nechte je nahlas tato písmena pojmenovávat, své role si můžete také vyměnit.

Z vycházek, nákupů či jízd autem si „přinášejte“ nová slova, která pak napište dítěti na nástěnku v dětskem pokoji nebo na kartičku, kterou pak vložíte do bedýnky. Zde pak dítě může vyhledávat slova začínající či končící stejným písmenem apod.

Kupte dětský časopis a společně si čtěte a vyprávějte o obrázcích. Následně si můžete probrat iniciály, písmenka z titulků a podobně.

Určitě i sami vymyslíte spoustu zábavných her, které vašemu dítěti pomohou zvládnout nelehký úkol a snad jej i nadchnou pro objevování tajemství předmětů s tvrdými deskami a se spoustou písmenek a obrázků uvnitř.

Názory k článku (6 názorů)
Klasifikace v 1. třídě Hanka, 2 děti 5.11.2006 14:23
*Re: Klasifikace v 1. třídě VěrkaL. 8.12.2006 20:5
Nácvik čtení Uršula Kuliková, 3 děti 7.2.2008 18:13
*Re: Nácvik čtení Jana 27.5.2008 14:8
**Re: Nácvik čtení Lidka, 2 kluci 25.10.2009 20:18
Jak na čtení Uršula Kuliková, 3 děti 10.11.2009 12:47




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.