Šestiletý Lukáš se už nemůže dočkat. Po prázdninách půjde do školy. Stejně jako kamarádi ze školy si na záda nasadí aktovku a bude z něj velký školák.
Ovšem vybrat tu správnou tašku nebo batoh, aby se prvňák moc nenadřel a přitom taky trochu „honil parádu“, není tak jednoduché. Ačkoli se zdá, že obchody doslova přetékají zbožím, najít školní brašnu, která bude vyhovovat po všech stránkách, chvilku trvá. Naštěstí času na koupi máte ještě dost.
Prvním kritériem, které bychom měli mít na paměti, je doporučení lékařů. Říkají, že plná školní brašna by neměla vážit více než desetinu tělesné hmotnosti dítěte. A to je u „tintítka“, které váží něco přes dvacet kilo, docela složité. Lukášek, který patří do kategorie vrabeček, potřeboval brašnu, která bude co nejlehčí. Jeho rodiče proto nejdřív sami vyhledávali na internetu školní tašky, které neváží zbytečně moc, a rovnou vyřazovali modely, které by Lukáše moc zatěžovaly.
Malému prvňákovi, který se poprvé ocitne ve velké škole, jde mnohdy hlava kolem ze všech nových věcí, které vidí. Musí se naučit trefit na toalety, do jídelny, do šatny, a k tomu se vyznat v tašce plné učení. Brašna pro prvňáka by proto měla být hodně přehledná, aby v ní malý školák nemusel lovit zapadlé sešity a mohl si v ní udržet pořádek. Ideální je, pokud se do ní sešity a učebnice dají uložit na šířku, nebo pokud je rozdělená alespoň na dvě vnitřní kapsy. Některé brašny mají sice dělicí přepážku, ale jen tak „naoko“. Nedělí tašku na dvě kapsy, ale pouze ji částečně přepaží, takže věci propadají dolů a v tašce je pak velký zmatek. I na to bychom si měli dát při výběru pozor. Taška by taky měla mít malé kapsičky, do kterých se schovají různé potřebné drobnosti, a kapsy na lahve s pitím.
Dobrá školní brašna by – stejně jako pohodlné boty – neměla nikde tlačit. Proto vybíráme model, který má dobře vypolstrovanou zadní část a široké popruhy. Dítě by nemělo nic mačkat, proto se přesvědčíme, že mu ucho brašny nepadá za krk a že přezky, kterými je brašna opatřena, také nikde nepřekážejí.
Posledním, ale pro novopečeného školáka důležitým kritériem, je vzhled vybrané tašky. Dítě, které je zamilované do Spidermana, asi nepřesvědčíme, že batoh s medvídkem Pú je ten nejlepší. Vzhled by neměl převážit nad funkčností, v krajním případě se zkusíme s dítětem domluvit, že sice nebude mít batoh se svým pohádkovým hrdinou, ale koupíme mu třeba penál nebo desky na sešity, kde jeho oblíbenec nebude chybět. Školní brašna by měla mít reflexní pásky, proto pokud chceme dítěti místo klasické brašny pořídit sportovní batoh, přesvědčíme se, že má na sobě odrazky.
A jak to dopadlo s Lukáškem a jeho taškou? Když rodiče měli jasno, z čeho by mohli vybírat, nastal den D. V obchodě, do kterého zajeli, „náhodou“ měli několik tašek, které splňovaly jejich představu, a Lukášek mohl vybírat. A aby si tašku dobře vyzkoušel, vzali s sebou rodiče několik knížek, takže si Luki mohl ověřit, jak se mu taška bude nosit, i se zátěží. Z obchodu odcházel s brašnou na zádech, spokojený, protože teď už bude tím velkým školákem.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.