Počet dětí s odkladem v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě.
V roce 2013 nastupovalo po odkladu povinné školní docházky 22,8 procenta prvňáčků, stejně tak tomu bylo i předloni. A před osmi lety to byla dokonce čtvrtina všech dětí.
Nejčastějším důvodem jsou obavy rodičů, kteří se obávají nároků, se kterými se děti v první třídě potkají, a následně pak často odklad odsouhlasí i psychologové v poradnách, přestože by jinak dítě do školy poslali.
Česká školní inspekce uvedla ve výroční zprávě za loňský rok, že počet dětí s odkladem v Česku patří mezi nejvyšší v Evropě.
Jinde v Evropě takové problémy s častými odklady nemají. „Ve většině zemí EU se při přijímání dětí k plnění povinné školní docházky zohledňuje pouze věk dítěte. Odklad školní docházky není možný nebo se odklady vyskytují opravdu v minimální míře. Procento v těchto zemích je tedy nulové či mizivé,“ napsal v deníku Právo Ondřej Andrys z ČŠI.
Svou roli hraje i předškolní příprava. Například v Anglii je povinná, ale děti nastupují do přípravek ve školách, takže je přechod do školy plynulejší a děti si postupně vytvoří ke škole vztah.
O něco podobného se v roce 2011 pokusilo české ministerstvo školství, když do zákona prosadilo poslední rok školky zdarma. Pokud rodiče mají zájem, musí se pro každého předškoláka najít místo.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.