tisk-hlavicka

Domácí péče: někdy není nemocnice nutná

11.3.2013 MUDr. Ferdinand Polák Děti a my

Máte vážně nemocné dítě a hledáte způsob, jak se vyhnout hospitalizaci?

Máte vážně nemocné dítě a hledáte způsob, jak se vyhnout hospitalizaci? V některých případech pomůže zdravotní sestra, která zajistí péči v domácím prostředí.

Domácí péče je obecně určena pro kohokoliv, kdo vyžaduje zdravotní péči, kterou je možné kvalitně poskytnout v domácích podmínkách a kdy není racionální tuto péči poskytovat v nemocnici či v nějaké ambulanci, kam by pacient musel docházet. Rozhodně bych chtěl vyvrátit mýtus, že domácí péče je určena jen nemohoucím seniorům, jak je někdy zjednodušeně prezentováno. Domácí péči mohou efektivně využívat i lidé v produktivním věku či dokonce děti. Samozřejmě se to netýká dětí, které mají třeba angínu. Ale když například je dítě závislé na parenterální výživě či na umělé plicní ventilaci a muselo by tudíž zůstat v nemocničním zařízení, tak je možná domácí péče. Má to několik kladných aspektů. Dítě vyrůstá v přítomnosti svých blízkých, je ve svém domácím prostředí, není vystaveno nozokomiálním nákazám, nemluvě o finančních nákladech, které jsou v domácí péči podstatně nižší.

Maminky s dětmi, které mají běžná dětská onemocnění v průběhu roku (angina, plané neštovice,…) si však zdravotní sestru z domácí péče můžou také zajistit, ale tyto služby již nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Domácí péče má velké klady

Důvodů, proč domácí péče o dítě využívat, je mnoho. Od těch na první pohled zřetelných, jako je příznivý vliv na psychiku pacienta, až po ty pro laika méně viditelné, ale z odborného hlediska důležité, jako je prakticky nulové riziko nozokomiálních nákaz (tj. nákaz přenášených v nemocnici z pacienta na pacienta), lepší spolupráce pacientů a v neposlední řadě i menší finanční náročnost. Na druhou stranu je domácí péče oproti nemocniční péči o něco náročnější organizačně.

Kam se v případě potřeby obrátit?

V případě, že vaše dítě prodělalo nějaké závažné onemocnění či úraz a vy máte zájem o domácí péči, obraťte se na dětského lékaře nebo ošetřujícího lékaře v nemocnici. Ti by vám měli pomoci s vybráním kvalitní agentury domácí péče. Nebo si můžete takovou agenturu najít sami – např. na internetu.

Stejně jako ve všech oborech i zde platí, že některé agentury jsou výborné a některé poněkud horší. V případě, že nebudete s kvalitou poskytování služeb spokojeni, nebojte se ozvat a případně agenturu vyměnit. I zde platí – jde o vaše zdraví.

Na co máte nárok?

Pokud je domácí zdravotní péče lékařem indikována, je v předepsaném rozsahu plně hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud byste chtěli péče více, což je velmi časté, tak si musíte zbytek péče uhradit sami. V praxi to vypadá tak, že lékař třeba předepíše dvě návštěvy denně, ale vy byste chtěli návštěvy tři. V takovém případě si jednu hodinu doplatíte. Kvalitní agentury domácí péče mají své ceníky transparentně vyvěšeny třeba na svých internetových stránkách, takže předem budete vědět cenu. A i zde platí – s cenou roste výkon. Rozhodně se vyhněte podezřele levným a nesrozumitelným nabídkám, protože jde o vaše zdraví.

Domácí péče má smysl

Před šesti lety se nám narodila zdravá, krásná holčička. Z porodnice jsme si ji s manželem vezli 4. den po porodu a nic nenasvědčovalo faktu, že bude mít nějaké zdravotní potíže. Znejistili jsme, až když Lucince byly 4 měsíce, kdy se motoricky přestala vyvíjet jako každé jiné dítě tohoto věku. Během dvou měsíců nám byla sdělena diagnóza: spinální muskulární atrofie I. typu. Když bylo Lucince 6 měsíců, zničehonic doma přestala dýchat. Díky rychlému zásahu lékařů ze záchranné služby a následně na dětském oddělení VFN Praha se podařilo Lucinku vrátit zpět do života. Zůstala však závislá na umělé plicní ventilaci. Následoval půl rok strávený v nemocnici, nejprve jsme s manželem každý den za Lucinkou dojížděli, nakonec jsem byla přijata do nemocnice i já. Naučila jsem se pracovat s ventilátorem, odsávat jí z dýchacích cest, krmit do PEGu. Lucinka byla zcela odkázaná na mou péči. 24 hodin denně jsem musela být v pohotovosti a neustále sledovat stav Lucinky. Po roce jsem byla na konci svých psychických i fyzických sil. Nemohla jsem nikam odejít, s manželem jsme přestali chodit do kina, ztratila jsem spousty přátel. Vše se však v dobré obrátilo ve chvíli, kdy jsme objevili agenturu domácí zdravotní péče. Ta mi byla a je dosud schopna posílat vyškolené zdravotní sestry, které mě u Lucinky zastoupí v době mé nepřítomnosti. Opět mohu s manželem zajít do kina, navštívit přátele…. Naše spolupráce již trvá 4 roky.
Lucie Pomlenyiová, Kly Záboří

Autor je náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, lékař pro intenzivní péči ve VFN.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.