Kdybychom se mohli zeptat Medvídka Pú, co má ze všeho nejraději, odpověděl by jednoznačně, že med.
Stejně jako tato pohádková postava, i skuteční medvědi a lidé už dávno znají tu vynikající sladkou chuť dokonalé přírodní potraviny.
Historie
První dochované zmínky najdeme už u egyptských faraónů; staří Římané využívali jeho léčebné účinky; med byl pochoutkou mandarínů v Číně a zdrojem síly bojovných Vikingů. Jeho použití se stále rozšiřovalo a tak jej dnes najdeme ve sladkých perníčcích stejně jako v omáčkách, na masových pečeních nebo jako součást salátové zálivky či zmrzliny.
Barva medu
je závislá na rostlinách, ze kterých byl včelami snesen. Nepatrně nažloutlý je med akátový; zlatožlutý je med jetelový, luční i borůvkový; hnědý je med z černého bezu a červenohnědý med medovicový.
Co je uvnitř
Med je bohatý na vitamíny C, B1, B2, B6. Dále obsahuje dvanáct známých enzymů, včetně těch, které podporují obranyschopnost organizmu. Důležitý je také podíl hořčíku, draslíku a řady aminokyselin.
Medové zajímavosti
Aby včely vyprodukovaly 1 kg medu, musí obletět kolem 5 miliónů květů.
Med vojtěškový krystalizuje sněhobíle v celé hmotě, takže se dá krájet nožem.
Když místo cukru dáme do pečiva med, déle vydrží.
Bakterie Clostridum botulinum (tzv. klobásový jed) může být zničena, pokud se dostane do kontaktu s medem.
Proti opruzeninám u kojenců smícháme med a rybí tuk stejným dílem a směs natíráme na pokožku.
Medové recepty
Medový dort
Na polevu:
150 g moučkového cukru, 2 lžíce horké vody, 1 lžíce rumu nebo citrónové šťávy- vše smícháme
Ušleháme tuhý sníh z bílků, do kterého nalijeme za stálého šlehání med. Pak smícháme žloutky s cukrem a přidáme k ušlehaným bílkům. Nakonec lehce vmícháme mouku, mandle a perníkové koření.
Pečeme zvolna v menší dortové formě. Po upečení a vychladnutí poléváme citrónovou nebo rumovou polevou, můžeme zdobit marcipánovými hříbky (viz foto).
Medové perníčky
Ze všech surovin vypracujeme těsto a dáme na 1 den odležet do chladu. Pak vyválíme plát, vykrajujeme různé tvary a pečeme v předehřáté troubě dozlatova (asi 9 minut). Čerstvě upečené potřeme rozšlehaným vejcem, aby se perníčky pěkně leskly. Zdobíme polevou z bílku a cukru, kterou můžeme obarvit potravinářským barvivem.
Tyto perníčky mám mnohokrát vyzkoušené, recept jsem předala několika kamarádkám a všem velice chutnají. Jejich největší předností je, že jsou měkké a dlouho vydrží (když se dobře schovají). Peču je i na Velikonoce (na fotce) a před Vánoci dvakrát. Jednou na Mikuláše a pak, když je kluci všechny do tří dnů sní, znova.
Medová roláda
Žloutky, vejce, cukr a rozpuštěný med smícháme. Pak do směsi přidáme sníh z bílků, mouku smíchanou se sodou. Pečeme na pečícím papíru a po upečení ihned stočíme. Po vychladnutí plníme libovolným krémem.
Medová zmrzlina
Jogurty s medem důkladně vyšleháme a pak do směsi přidáme libovolné ovoce nakrájené na kousky nebo rozmixované. Dáme zmrazit.
Na skok do minulého století aneb Co nám prababička neřekla
Medová limonáda
Svař 10 litrů vody s 1 a 1 kg medu, přidej něco kvasnic, nech to v otevřené nádobě státi a po dvou dnech vlij do silných láhví. Následkem přerušovaného kvašení se vyvine kyselina uhličitá a když pak láhev otevřeme, šumí svařenina jako šampaňské.
Jiný perník
Vzíti libru cukru, libru mouky, čtyři loty pomerančové kůry v cukru zadělané, skořice čtyři loty, dva loty zázvoru, dvě lžíce anýzu, lžíci koriandru protlučeného. Zadělati bílkem a skořicovou vodou a pak péci a jísti.
Doufám, že se Vám mé medové zastavení líbilo. Příště se můžete těšit na netradiční cukroví.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.