Milovníci čokolády nepohrdnou pochoutkou rozplývající se na jazyku ať je jakýkoliv den v kalendáři. Ale pro většinu smrtelníků je přece jen něčím svátečním, něčím vyjímečným, projevem pozornosti či dokonce drogou či afrodiasikem.
Proto je v roce několik sezón, které si bez čokolády už ani nemíme představit. Vánoce, Velikonoce, Den matek, kdysi MDŽ a v řadě zemí Sv. Valentýn. Vánoce ovšem mezi těmi všemi svátky rozhodně vedou. Nejstarší česká čokoládovna Orion najímala na předvánoční sezónu zvlášt velký počet pracovnic do provozu i do balíren ještě dříve, než se vůbec začala jmenovat Orion, ale jen První česká továrna na orientálské cukrovinky na Královských Vinohradech. Byla registrována na jméno Albíny Maršnerové. Za pár let, ve dvacátých letech minulého století, se už vyráběl neuvěřitelný sortiment "vánočních směsí rodinných", některé i pětipatrové. Obsahovaly od 70 do 260 kousků cukroví.
Drahocenou pochoutkou byla čokoláda od samých počátků své historie. U Mayů a Aztéků byla dokonce platidlem. V mexickem Yucatánu až do ploviny 19. století.
Za 100 kakaových bobů se dal u Aztéků na trhu koupit otrok. Večeře byla za tak za 20 až 50 bobů. Španělský dobyvatel Hernando Cortés ocenil čokoládu jako "kouzelný nápoj, který snímá únavu" a velmi rychle pochopil cenu tohoto "černého zlata", jak se kakaovým bobům španělsky říkalo. Rychle se zapojil do obchodu s kakaovými boby. Ve Španělsku se v 18. století platilo za kilo bobů 3/ 4 kila zlata...
Od nápoje mocných a bohatých k pevné čokoládě, která se rozpouští až na jazyku, vedla dlouhá cesta staletími, přes oceány a průmyslovými revolucemi. Prvních 2 000 let historie čokolády to byl jenom nápoj a jen pro bohaté a mocné. V 18. století ve Francii na ni měl dokonce monopol stát a směli ji pít jen členové královského dvora. Až holandský vynálece Coenraad Van Houten v roce 1828 přišel na to, jak dělat moderní čokoládu, která je pevná a rozpouští se až na jazyku.
K dnešné moderní výrobě to ještě pár desítek let portvalo, ale i v Čechách se první vánoční čokoláda objevila na trhu v roce 1892. Po omezení výroby v době první světové války v celé Evropě (v Americe tomu bylo naopak, měli armádní zakázky) se ve 20. letech 20. století výroba rozjela naplno. A už tehdy se kolekce rozdávaly na besídkách v Sokole, ve školách a různých dobročinných organizacích. Takže žádný vynález ROH, ale převzetí tradice.
Čokoláda zpočátku jako nápoj Aztéků vůbec nebyla sladká. Byla hořká a přidával se do ní pepř a pálivé papričky. Cukr do ní přidaly až španělské misionářky v 17. století a tím jí otevřely cestu na španělský dvůr a později do celého světa.
V Mexiku patří dodnes k nejoblíbenějším ostrým omáčkám černá mole (nejlépe s kuřetem), která se děla z hořké čokolády a halapiňos.
Nejen chuť i vůně čokolády je neodolatelná. Teplé kakao a jeho vůně se pojí s předvánočními přípravami. A tak těm, kdo milují čokádu všemi smysly, dnes nabídnu ještě jedno naprosto dekadentní použití čokolády:
Od té doby, co román Parfume byl několik let na špičce bestsellerových žebříčků a dokonce byla udělena Nobelova cena za výzkum vnímání a působení vůní a zápachů na lidský organismus, asi už nikdo nepochybuje o tom, jaké divy mohou vůně působit. Nadýchneme vůni a přeneseme se okamžitě 30 let zpátky do maminčiny kuchyně v předvánočním čase. Ucítíte mandarinky a víte, že Vánoce jsou za rohem. A co teprve čokoláda? Kolik z vás má pocit, že vůně a potřeba čokolády je u vás na hranicích závislosti? Mohu vás ujistit, že v tom naprosto nejste sami...A dnes je i vědecky prokázáno, čím to je, že nás čokáda děla šťastnější a veselejší. Jako lék na depresi ji předepisovali lékaři už v 17. století.
Hodně by vám o tom mohli vyprávět v čokoládových lázních v holelu HERSHEY... (V Hershey - hlavním městě americké čokolády v Pensylvanii). Můžete se tam ponořit do čokoládové lázně, nechat si ošetřit nohy nebo celé tělo v čokoládovém fondue (variace na bahenní zábal) nebo si nechat udělat čokoládovou a cukrovou kosmetiku, nebo jen dýchat čokoládovou vůni... A při tom můžete neomezně mlsat čokoládové "polibky" (jedna z oblíbených amerických čokoládových specialit).
"Klienti dostanou takový ten okouzlený dětský výraz. Neustále se chichotají a někteří si olizují ramena či ruce", říká masérka. "To nemáte při jiných aromaterapeutických procedůrách jako třeba jasmínem nebo heřmánkem"... Nejen, že vůně čokolády je velmi silná a může způsobit lehkou příjemnou intoxikaci, ale čokoláda je i zdravá. Podle některých výzkumů ti, kdo pijí pravidelně tmavou neslazenou čokoládu, mají nižší krevní tlak a zlepší se jejich kardiovaskulární stav. Protože tmavá čokoláda má vysoký obsah bioflavonoidních antioxidantů.
Hershey lázně mají svoji koupel patentovanou, ale pokud byste chtěli čokoládovou koupel vyzkoušet doma, tady je recept, který funguje...
Smíchejte všeny přísady s teplou vodou, zhasněte světla, zapněte vířivku nebo jen našlehejte rukou. Přidejte sebe a nechte se rozplynout..
Nepijte vodu z koupele. (Velmi americká poznámka. Sichr je sichr. Abyste je nemohli soudit, kdybyste přece jen byli tak hloupí a pili...).
Tak si můžete o letošních Vánocích užít čokolády vnějšně i vnitřně...
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.