Už teď od poloviny března se jezdí do Texasu za rozkvetlými údolími téhle něžné krásy.
Že je jaro definitivně tady se v Čechách, se poznalo podle toho, když rozkvetly sněženky a bledule na zahrádkách nebo v údolí Peklo u České Lípy. Také fialky se považovaly za příslib jara. V Texasu, kde teď žiju, jsou to pole modrých květinek blue bonnet (modrých čepečků), Lupinus subcarnosus a Lupinus taxensis a ještě pár dalších příbuzných květin.
Shodou okolností jich nejvíc roste v nádherné oblasti kolem městečka La Grange, které se říká Hill Country, zvlněná krajina mezi Hustonem a Austinem, která je domovem největšího množství emigrantů z Čech a Moravy (mimo Chicaga) .
Ještě nedávno, díky této oblasti, byla čeština třetím nejčastěji používaným jazykem v Texasu. Je to nádherná země plná kopců, jezer, lesů a rančů s opravdovými kovboji, jak to o ní napsala paní Eva Střížovská ve své knize o Texasu. Také napsala, že " když sem přijedete, tak v každém krámku se suvenýry, je nabídka blubonnetů na talířcích, hrnečcích, keramických a dřevěných plackách, na tričkách, na kuchyňských utěrkách či zástěrkách, na kartách, a vůbec na všem možném a nemožném. Prostě nepřivezete-li si blubonetový suvenýr z Texasu, "jako byste tam nebyli".
Bluebonnetů je celá řada druhů, některé ani nejsou modré. Existují červené, fialkové a bílé. Dá se z nich sestavit texaská vlajka. (Nápadně podobna české). Proto se bluebonnet píše převážně dohromady, aby se zdůraznilo, že je to jméno květiny, ne její barvy (blue).
Bluebonnet je od roku 1901 národní květinou. Symbolickou květinou státu. Prý jen díky tomu, že pánové v kongresu byli gentlemani a nechali se přehlasovat dámami z Národní společnosti koloniálních dam Ameriky.
Druhé dva návrhy byly bavlna, která tenkrát přinášela velké výnosy do státní pokladny, a kaktus, který roste v Texasu všude.
Ale vyhrál to něžný modrý čepeček. Znamená pro Texasany totéž, jako pro Iry bílý jetel trojlístek, nebo pro Japonce sacura. Když rozkvetou louky a silniční příkopy, můžete si na internetu vyhledat, kde je jich právě nejvíc a vypravit se tam. Řada měst v Hill Country pořádá festivaly. Městečko Burnet se považuje za hlavní město bluebonnetu. Mají na to dekret od státu. Městečko Chappel Hill zase pořádá Státní bluebonnetový festival. Vždycky druhý víkend v dubnu. Ale od března už můžete sledovat na místních mapách, kde je nejvíc květů.
O bluebonnetu se zpívají písničky, celá řada texaských výrobků ho má ve štítu. Jmenuje se tak dokonce jeden z populárních margarinů. Když řeknete před pravým Texasanem bluebonnet, hlavně teď zjara, zamlží se mu zlehka oči.
Bluebonnet je symbolem Texasu stejně jako kovbojské boty nebo stesonský klobouk.
Už teď od poloviny března se jezdí do Texasu za rozkvetlými údolími téhle něžné krásy. Sezóna někdy trvá až do začátku května. Viděla jsem rozkvetlá pole letos poprvé, na cestě do College Station. Určitě se tam budeme muset ještě vrátit pokochat se tou nádherou.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.