Tak jako my máme ve svých představách idylu českého venkova z Ladových obrázků, Američané, Angličané i Australané si představují koledníky v krinolínách a nezbytných kloboučcích.
Když jsem před lety psala o duchu Vánoc obecně, především ale u Charlese Dickense, zmínila jsem se, že na ostrově Galveston pořádají každoročně festival, který se jmenuje Dickens on the Strand (Dickens na nábřeží). Na rozdíl od londýnského je tohle na břehu Mexického zálivu.
Teď na ostrově Galveston žiji, a tak jako pro všechny Galvestoňany, patří Dickensovy slavnosti k rytmu našich vánočních oslav. Bývají pravidelně už 41 let první víkend v prosinci. Psala jsem ve vyprávění také o tom, jak pro všechny lidi v anglicky mluvících zemích je městská idyla z Dickensových časů to, jak si představují právě romantické Vánoce (i když už Dickensův Skrbloun si naříkal, jaký je to HUMBUK).
Tak jako my máme ve svých představách idylu českého venkova z Ladových obrázků, Američané, Angličané i Australané si představují koledníky v krinolínách a nezbytných kloboučcích a pány ve fraku s pěkným cylindrem ve viktoriánském Londýně. Dickensovy postavičky najdete vyvedené v porcelánu či jiných materiálech v téměř každém domě.
V Galvestonu, jehož viktoriánská architektura je dokonalou kulisou času královny Victorie, z toho udělali tradici, která láká ctitele viktoriánských Vánoc nejen z celé Ameriky, ale i ze zámoří. Dokonce z Anglie samotné. Dickensovy pravnučky, přesněji řečeno pra-pra-vnučku Jane Monk a pra-pra-pra-pravnučku Lucindu Dickens Hawksley (musím ty pra přepočítat, abych vás neklamala:). Obě poctily Galveston svou návštěvou. Tento rok už podruhé. Mám je na obrázcích. Byly obě neskonale milé a mluvily nezaměnitelně "british".
Mimo všech duchů z Dickensovy knihy, je tu také "pravá" královna Victorie s doprovodem, jsou tu dámy a pánové z Londýnské společnosti, pravý Sv. Mikuláš , Santa samozřejmě taky i s paní Santovou (nehledě na historické nepřesnosti), policajti "bobíci" a královská stráž, kominíci z Mary Poppins, sufražetky a dámy lehčího ražení, piráti, žebráci, květinářky, letos jsem viděla i jakéhosi Vikinga (co ten tu dělal?), o zábavu se starají žongléři, kouzelníci a kejklíři všeho druhu. V průvodu pořádaném dvakrát denně doprovázejí královnu vedle královské gardy, anglické armády i texašští dobrovolníci, kterým letos předala královna Victorie novou vlajku, o kterou přišli ve tragické bitvě. Sama ji ušila.
Na tuhle velkou slávu se chystají galvestonské rodiny už v průběhu roku. Opatřují si kostýmy, nacvičují ukázky z divadelní hry na téma vánoční koledy, učí se hrát koledy na housle či na dudy, a sbory s viktoriánským repertoárem přijíždějí z celého kraje. Nechybějí samozřejmě ani obchodníci s historickým oblečením, šperky, keramikou, korsety, historickými zbraněmi, vánočními ozdobami, pečou se kaštany a pivo a víno teče proudem. Na dva dny se celé město promění v idylický Londýn viktoriánských dob. Občany v dobových kostýmech můžete potkat nejen na korsu, ale třeba i u benzínové pumpy, na nedělním dětském basketbalovém zápase či v obchodním středisku. Kdekterý dobrovolník si rád zahraje na starodávné časy a pomáhá organizovat festival. Ale i dobrovolníci musí mít patrické kostýmy.
Jediné, co jaksi narušuje zdání starých časů, je mohutná zaoceánská loď, která kotví v přístavu vedle starodávné plachetnice Elsy, kde můžete poobědovat s posádkou nebo si poslechnou přednášku o zlatých dobách plachtění. Má to ovšem svůj půvab v podivném kontrastu: zaoceánská loď na pozadí stanujících vojáků texaské domobrany.
Galveston je jedním z populárních přístavů, odkud odplouvají lodě do Mexika a na Bahamské ostrovy.
Co snad letošním oslavám trochu chybělo, bylo krapet zimy. Sníh létající ze střech byl umělý a teplota byla kolem poledne nad 25 stupňů Celsia. Dámám v korzetech a kožešinách bylo poněkud vedro. Ale tak to není každý rok, teplota se může pohybovat i kolem 15 stupňů, někdy i pod 10 stupňů. Jsme přece jen na subtropickém ostrově, to ani kouzlo Dickensovo nezmění.
Festival začal před více než čtyřiceti lety jako nápad, jak zachránit historickou část Galvestonu před zbouráním a zničením. Nejen, že se to podařilo, vznikla skutečná tradice, která připomíná Dickensonův přínos do diskuse, o čem ty Vánoce vlastně jsou. Už za jeho života se mu říkalo "tatíček Vánoc" - zasloužil si to, stejně jako staré město na břehu Golfského zálivu si zaslouží nový život i festival s pravým vánočním duchem.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.