U dětí platí, že čím jednodušší pokrm, tím lépe.
Jídlo musí děti bavit – ať se jedná o běžný denní pokrm nebo slavnostní menu, musí zaujmout nejdříve jejich oči a potom samozřejmě i chuť. U dětí platí, že čím jednodušší pokrm, tím lépe. Děti si většinou nelibují v pokrmech, kde od sebe nemohou rozeznat jednotlivé ingredience, nebo které mají příliš výraznou (např. pálivou či hořkou) chuť. Při přípravě občerstvení pro děti je třeba také pečlivě vybrat použité ingredience. Měly by být výhradně čerstvé, hodí se čerstvé ovoce a zelenina, dušená šunka či nepřesolené sýry, kvalitní margaríny či troška opravdu dobré majonézy. Je vhodné se vyhnout např. různým oblíbeným uzeninám, jako jsou párky či salámy, není nutné připravovat ani tučné a přeslazené zákusky s máslovým krémem apod.
I ze zdravých ingrediencí lze připravit velice chutné slavnostní občerstvení, které děti přivítají s nadšením. A ještě raději budou, pokud je necháte při přípravě pomáhat. Mohou napichovat jednohubky, pomáhat s mícháním pomazánky nebo třeba jenom ochutnávat – důležitá je totiž i příjemná atmosféra. Příprava jídla může být hrou pro děti i pro maminky. Malí pomocníci jsou mnohdy kreativnější než dospělí, nejraději tvoří z jídla postavičky a veselé obličejíky. Děti jí očima, proto velmi záleží na formě servírování a fantazii. Vyzdobte talíř s pohoštěním tak, aby jídlo získalo hezký tvar a „duši“ – jednoduché je třeba usměvavé sluníčko. Kolečka z vajec mohou být oči, zaoblený plátek červené papriky pusa a z rajčat červené tváře, paprsky jsou ze žluté papriky.
Proměňte kuchyň v dětskou dílnu a podpořte zručnost! Zvířátka z kaštanů a párátek nebo špejlí zná každý. Něco podobného lze vytvořit také z ovoce nebo zeleniny, dobře to jde například z ředkviček, brambor, jablek, pomerančů, kuliček hroznového vína a sušeného ovoce. Pod šikovnýma rukama vzniknou z naplněných rajčat trpaslíci s veselými čepičkami, z rozříznutých jablek plachetnice a z plátků drobného ovoce (banánů, jahod a kiwi) námořní posádka. Zábavné je netradiční obkládání chlebů nebo chlebíčků. Nastrouhaný tvrdý sýr rozložíme v rovnoměrné vrstvě na prkénko a plátek chleba namazaný kvalitním margarínem do něj otiskneme.
Zeleninové chipsy
Výhodou je, že můžeme vybrat zeleninu podle chuti konkrétních dětí:), hodí se např. oloupané batáty (sladké brambory), mrkev, celer či petrželový kořen. Zeleninu potom nakrájíme na tenké plátky (cca 1,5 mm) a usmažíme dozlatova (např. na Rama Culinesse).
Po usmažení přeneseme zeleninu na papírovou utěrku či ubrousek a necháme odsát tuk. Podle chuti můžeme osolit či použít jiné koření.
Chutné dipy
K zeleninovým chipsům se hodí omáčka k namáčení, tzv. dip. Děti si takovou pochoutku zamilují.
K přípravě prvního dipu použijeme zakysanou smetanu, dochutíme špetkou soli a nasekanou pažitkou.
Pro druhý dip použijeme opět zakysaný krém, doplníme 150 g polotučného tvarohu, ochutíme šťávou z půlky pomeranče a limetkovou šťávou a kůrou z půlky limetky. Pro chuťově odvážnější děti můžeme použít také šťávu ze zázvoru (jednu lžičku), není to však podmínkou. Přidáme lžičku medu, špetku soli a hrstičku nasekané máty.
Křepelčí vajíčka plněná žloutkovým krémem
20 křepelčích vajíček
100 g Rama Lahodná
Máslová příchuť nebo Rama Creme Bonjour kostka
100 g polotučného tvarohu
Sůl, pažitka
Jahody na ozdobu
Vajíčka vložíme do vroucí vody a uvaříme natvrdo (maximálně 5 minut). Necháme vychladnout, poté oloupeme a podélně rozpůlíme. Vydlabeme žloutky. V míse ušleháme Rama máslová se solí a rozmačkanými žloutky, přišleháme tvaroh. Směs vložíme do stříkací trubičky a vajíčka ozdobíme. Nakonec ozdobíme pažitkou a jahodou nakrájenou na tenké měsíčky. Je možné plnit i např. cherry rajčátka, okurky nebo papriky.
Jablkové šátečky
400 g hladké mouky
250 g Rama Creme Bonjour kostka nebo Hera
Špetka soli
1,5 kg jablek
3 balení skořicového cukru
Moučkový cukr na posypání
Na kvásek: 10 lžic vlažného mléka, 40 g droždí, 1 lžíce cukru krupice, 1 žloutek.
Do vlažného mléka vsypeme lžíci cukru, rozdrobíme droždí a zamícháme. Necháme 10 minut nabobtnat, poté vmícháme žloutek.
Mouku prosijeme do mísy a přidáme sůl. Do mouky nastrouháme studený tuk Rama máslová. Tento krok způsobí listování těsta. Poté vlijeme k mouce kvásek se žloutkem a vypracujeme hladké těsto. Pomoučníme a dáme na hodinu odpočinout do lednice. Mezitím oloupeme a nahrubo nastrouháme jablka, vymačkáme přebytečnou šťávu a ochutíme skořicovým cukrem. Vychladlé těsto rozdělíme na pět stejných dílů. První díl vyválíme (na tloušťku asi 3 mm) a rozkrájíme na osminky. Na každou osminku položíme jablkovou náplň. Uchopíme pravý cíp trojúhelníku a překryjeme náplň do poloviny. Uchopíme levý cíp trojúhelníku a překryjeme náplň z druhé strany. Náplň dobře schováme do těsta. Zlehka rohlíček zarolujeme, nemačkáme rohy.
Ovocný ledový čaj
2 kumquaty (drobné citrusové ovoce, jí se i se slupkou – jsou k dispozici v běžné prodejní síti)
200 ml vychlazeného černého nebo ovocného či zeleného čaje
2 cl ovocného sirupu podle chuti (citrónový, broskvový apod.)
Snítka máty
Kumquaty nakrájíme na kolečka a vložíme do formy na výrobu ledu (kostky nebo jiné tvary). Do dalšího výrobníku vložíme lístky máty, vše necháme zamrazit. Sklenice naplníme mátovými a kumquátovými kostkami ledu a zalijeme čajem smíchaným se sirupem. Můžeme dozdobit snítkami čerstvé máty.
Dobrou chuť! |
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.