Vzhledem k tomu, že jsme se ve správné době přinachomýtli ke vzniku soukromé základní Školy Hrou v Praze 6 na Břevnově, absolvovaly naše děti 1. stupeň školního vzdělání tam a rozhodně to považuji za šťastné řízení osudu.
Bude to už ale pět let, co mladší dítě ze školy vyšlo, takže nemám přehled o tom, jak lépe, hůře či jinak to tam vypadá teď.
Nejvíce se mi líbilo:
Co se mi nelíbilo:
Pro mě to byla názorná lekce obtíží při fungování demokracie v praxi: názor, že skupina inteligentních, vzdělaných, rozumných, převážně velmi sympatických lidí, kteří navíc mají hlavní zájem společný - totiž kvalitní vzdělání svých dětí - se přece musí umět domluvit, se ukázal velmi diskutabilní, schůzování vyčerpávající, výběr a volba "zástupců lidu" obtížné a emocionálně náročné, vlastní sklon nechat se zmanipulovat a nevidět jasně povážlivě veliké a neschopnost říci to pravé, v pravou chvíli a s dostatečným důrazem znechucující. Jo, přátelé, díky bohu za každého osvíceného monarchu, ale kde brát? A co dělat, když se mu zatmí?
Podle čeho bych teď vybírala školu?
Jednoznačně podle učitelů. Sháněla bych tipy, chodila na výzvědy (otevřenost - známka dobré školy). Ředitel školy a atmosféra v ní je samozřejmě pro mě také velmi důležitá, už proto, že dobrý ředitel si vybírá a podporuje dobré učitele a umožňuje, či dokonce vyžaduje celou řadu "alternativních" přístupů i v docela běžné státní škole. Menší počet dětí ve třídě, menší budova v příjemném prostředí, to vše by pro mě bylo také důležité, ale lidé, kteří mé dítě mají učit, jsou naprosto zásadní a rozhodující, přinejmenším na prvním stupni, kde to bývá člověk jeden a basta, není úniku. Ovšem zda je pak opravdu možné, aby dítě přišlo k vyhlédnutému učiteli a hlavně aby mu pak tento (či samozřejmě tato) chvíli zůstal, to potřebuje kus štěstí, takže osoba ředitele a celkový duch školy je asi stejně důležitý. A pokud je potřeba na to platit školné, jako ve Škole Hrou, nebo cestovat do vzdálenější oblasti a ztrácet tím nějaký čas, jsem přesvědčená, že to stojí za to, je-li to jen trochu možné. V poslední době jsem se okrajově setkala i s Waldorfským systémem a myslím, že bych takovou školu také zahrnula do širšího výběru, ale zase především podle toho, jak by se mně - a nastávajícímu prvňáčkovi - líbil učitel, který by ho měl vyfasovat.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.