Děti potřebují tekutiny pro svůj růst, dobré trávení i pro rozvoj mozku. Kolik by toho měly vůbec vypít? Dobrá otázka před blížícím se letním obdobím.
Dospělým se doporučuje vypít denně přibližně dva a půl až tři litry tekutin. Jak to ale mají děti? Rodiče by se měli řídit především věkem a váhou svého potomka. V zásadě tak například platí, že dítě vážící 30 kg potřebuje denně asi 1,7 litru tekutin, 45 kg vážící dítě by mělo vypít dva litry.
Plně kojené dítě nepotřebuje žádné další tekutiny. Nebo přece jen ano? Postoje odborníků se v této otázce dost liší. Podle jednoho názoru prvních šest měsíců miminku stačí výhradně mateřské mléko. Po šesti měsících začíná pomalu přecházet na tuhou stravu a svou potřebu tekutin by mělo pokrýt především z kaší, ovoce a zeleniny, i když je možné podávat mu už i přímo trošku tekutin. Přibližně od devátého měsíce má kojené dítě dostat asi dvě deci tekutin denně. Nekojené dítě nad šest měsíců potřebuje asi půl litru tekutin denně. Ideální je kojenecká voda a z ní připravené dětské čaje.
Druhý názorový proud ale říká, že především v horkém období lze podat tekutiny i plně kojenému, dokonce několikatýdennímu miminku. Dobře mají posloužit především kojenecké čaje. Záleží na vás, jak se zařídíte a který postoj je vám bližší.
A kolik tekutin mají do sebe denně dostat děti starší než jeden rok? Dítě ve věku dvanácti měsíců s váhou přibližně deset kilogramů by mělo za den přijmout asi jeden litr tekutin. U dvouletých až čtyřletých dětí je to přibližně 1,5 litru tekutin. Šestiletí začínající školáci potřebují zhruba 1,8 litru denně. Desetileté děti dva litry a osmnáctileté do 2,5 litru.
Tyto údaje jsou však jen orientační. Nemusíte se jich držet otrocky, spíše slouží jako hrubý návod, abyste úplně netápali a své dítě nepřelévali nebo mu naopak nezabezpečili ani nutné minimum.
Vhodné nápoje
Nevhodné nápoje
Začínající dehydrataci u malých dětí můžete poznat podle oschlých rtů a sliznice ústní dutiny. Při postupující dehydrataci se snižuje napětí kůže. Při závažné ztrátě tekutin, nad deset procent, může dojít ke kolapsu a šokovému stavu se sníženým průtokem krve. Nejmenší děti si neumějí říct, že mají žízeň, na druhé straně jsou však v důsledku častějších průjmových stolic nebo zvracení ztrátou tekutin mnohem ohroženější, než dospělí.
U větších dětí se dehydratace projevuje často horečkou, bolestmi hlavy či břicha. Závažné stavy vyžadují zásah lékaře, méně závažné lze vyřešit dostatečným přívodem tekutin.
Není dobré, když dítě vypije v krátké době větší množství tekutin. Mnohem rozumnější je pít častěji v menších dávkách. Doporučují se asi dvě deci za hodinu. Právě takové množství dovedou ledviny za hodinu zpracovat. Pokud je tekutin více, škodí to zdraví. Ledviny totiž tuto nadměrnou zátěž nezvládají a z těla se močí vylučují minerály, vitaminy a stopové prvky.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.