Sušené ovoce je u nás stále poněkud nepopulární. A buďme upřímní – vábně tyto svraskalé plody opravdu nevyhlížejí. Zvláště děti reagují na vnější vzhled potravin velmi citlivě.
„Chlapeček nebo holčička?“ Tak zní většinou první otázka příbuzných a známých, když se dozvědí, že se někomu blízkému narodilo dítě.
Před třemi lety jsem nastoupila jako učitelka na sídlištní základní škole.
Už dávno jsem si s vámi chtěla popovídat o tom, co je to vlastně česká kuchyně. Co je to, po čem se cestovatelům a emigrantům často stýská, mnohdy i těm, kteří tvrdívají, že ne. Proč si tak rádi vyměňujeme recepty a mluvíme o jídle?
To, že k nám vtrhla puberta, jsem si uvědomila, když se na dveřích dětského pokoje objevila cedulka: KLEPAT!!! A NEVCHÁZET, DOKUD SE NEOZVE “DÁLE”.
Děti se někdy chovají a mluví způsobem, který nás dokáže pořádně naštvat. Snadno se psychologům říká „hlavně se v takových situacích nerozčilujte, nevztekejte, nejednejte zkratkovitě“. Jenže kdo má zůstat v klidu, když dítě řekne takovou drzost, když už po několikáté udělá stejnou hloupost!
V prvním článku s šokujícími fakty o fyzickém trestání dětí, jako novém fundamentalistickém trendu v Americe, jsem vám řekla, že na druhé straně je stejně mohutná, ne-li mohutnější řada odpůrců.
Mnoho rodičů i učitelů vychází ve vztahu k dětem s plnou vážností z presumpce viny.
A s nimi znovu ta zapeklitá otázka všech rodičů, každoročně se opakující: KAM S NÍM?
Silné výrazy – v podobě slovního ponižování – mohou v nejednom případě dlouhodobě narušovat a poškozovat výchovný vztah mezi rodiči a dětmi.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.