Už jsme párkrát měli na Rodině debatu na tohle téma a vždycky byla bouřlivá. Bývá bouřlivá hlavně proto, že je velmi nejasné, kdo co myslí "plácáním na zadek".
Stejně je tomu i v Americe. Navíc se tady debata liší velmi zřetelně od severu k jihu a od východu na západ…Podle států konservativních se silným náboženským vlivem a států liberálních. Ovšem to, co vám předložím k úvaze dneska, mi asi nebude chtít věřit! Stejně jako jsem tomu nevěřila já, když mi o tom moje velmi nábožná přítelkyně začala vykládat:
Trestat děti fyzicky je nejen správné, ale vlastně žádoucí. Tvrdí to jeden z nejvlivnějších křesťanských dětských psychologů, autor mnoha knih, který promlouvá v rozhlase k několika milionům posluchačů denně, James Clayton Dobson, Ph.D.
A abyste mydlili správně, můžete si na internetu (ale třeba i v obchodě, kde se prodávají věci pro "pravé křesťany") koupit plácačku na dětskou prdýlku.
Jen se koukněte na nabízený artikl. Dostanete k němu i návod, jak kdy, za co a kolik ran:
A můžete přidat další chování, která chcete potlačit či změnit.
Poradí vám i jak vyzkoušet správné používání plácačky, tedy síly vašeho úderu:
Jediný způsob, jak to skutečně efektivně vyzkoušet je praštit sama sebe přes stehna a pak upravte svůj šleh skutečně přiměřeně. (Já jen doufám, že milující rodič pochopí v této chvíli, že to není nejvhodnější projev lásky-VS)
Pro maximální účinnost:
Když jste vykonali trest:
Divíte se, že když jsem hledala "nářadí na plácání na zadek" dostala jsem se mimo této i na docela jiné stránky? S návody znějícími (že by náhodou ?) velmi podobně.
Tahle nabídka, jsou i jiné, podobné spíš školní rákosce (viz obrázek) souvisí nejen s Dobsonovou, ale celou řadou jiných oblíbených teorií spojených s tímto novým trendem: Návratem ke starým zlatým časům, kdy děti poslouchaly, a měly úctu k rodičům a k Bohu…
V jižních státech USA říkají někteří rodiče: "Naše děti teď musí vychovávat policejní department, protože jsme je málo mydlili my..." V celé řadě jižních státu jako je Alabama, Texas, Mississippi, Kentacky, Arkansas, dodnes mohou učitelé (o rodičích nemluvě) fyzicky trestat děti ve škole.
Samozřejmě, že proti tomuhle fundamentalistickému hnutí je neobyčejně silný odpor vedený pod heslem STOP s vyplácením dětí…A Asociace dětských lékařů v Americe jednoznačně jakékoliv fyzické tresty odsuzuje jako naprosto neúčinné. Odpůrci opírají svůj názor o 88 výzkumů uskutečněných v průběhu 62 let.
Podobné diskuse probíhají na stránkách nejen amerického, ale i kanadského tisku, kde jsou protifundamentalistické tendence ještě větší než tady…
Jen mi nezačínejte argumentovat, že v Evropě je to lepší. Anglie o zákazu fyzických trestů ve školách a doma diskutovala ještě loni. A velmi vtipný fejeton v MAD DOG WEEKLY na to reagoval : "Už nám sebrali hony na lišku, k pití Guinessu už si nezakouříme a teď nám ani nikdo nemůže nařezat, když to děláme… Už nám z tradic zbývá jen královská rodina a čaj…"
Jen 13 současných evropských států má zákony, které zakazují fyzické trestání dětí…
Když jsme nedávno seděli s našimi českými přáteli kolem stolu (bylo nás kolem 15), byly jsme jen dvě, kdo nebyl doma pravidelně bit… Nejsmutnější pro mě na tom bylo, že byly mezi těmi pravidelně mlácenými i dívky, mnohé o generaci mladší než já, tedy stejně staré jako moje velké děti (do teď jsem si myslela, že už to patří v Čechách minulosti). Ale jejich historky byly skutečně srdcervoucí.
A dokonce s námi seděla jedna ty tresty vykonávající maminka (jinak oblíbená a zkušená pedagožka). Obávala jsem se, že se ji moje reakce či hrůza v očích jiných besedníků dotkne. Vůbec ne: "Říká se přece, že škoda každé rány, která vedle padne…" pravila klidně a vyrovnaně." Jinak to s ní nešlo…( s tou dcerou)". To je názor úspěšné české učitelky.
A je to také právě jeden z hlavních důvodů, proč rodiče děti trestají fyzicky. Protože si nevědí rady… Nevědí, jak efektivně trestat jinak. To, že se jim to nedaří, bývá často způsobeno nezkušeností, nerealistickými požadavky, neodpovídající stupni vývoje dětí nebo jejich osobnosti.
Ani častá odpověď "Mě doma mlátili jako žito a podívejte se, neuškodilo mi to", nemá opodstatnění. Měla by spíš znít: "Přes to, že mě doma mlátili, vyrostl jsem…"
Protože fyzické tresty a jejich propagování v sobě nesou mnohá nebezpečí pro děti:
Děti obvykle cítí odpor, ponížení a bezmocnost, když jsou mláceny. Jediná lekce, kterou si odnesou, je, že se příště vynasnaží víc, aby nebyly chyceny. Bití říká dětem, že mlácení je přijatelný způsob, jak řešit problémy, že je správné, když větší řeže menšího. Mnohdy chápou, že provedly něco špatného, ale stejně nechápou bití. Je velmi těžké uvěřit , když dospělý říká: "Ubližuji ti, protože nechci, aby sis ublížil ty.".
V delším časovém úseku taková situace může vést k dalšímu špatnému chování. K agresím, někdy i kriminálnímu chování, zhoršení ve škole, depresím a i k sebevraždě, jak dokládají mnohé studie.
A biblické citáty o fyzických trestech a odůvodňování, že Bůh nám udělal "vycpané zadečky", aby bylo kde trestat, vyvolávají odpor nejen můj, ale řady jiných lidí.
Na štěstí i jiných křesťanských odborníků, kteří na to říkají: " My přece nedodržujeme doslova ani jiné příklady z bible: jako více žen, nedržíme si otroky a neprodáváme své nehodné dcery do otroctví, tak proč bychom ve 21. století měli mydlit své děti?"
Susan Lawrence (vidíte ji na obrázku) například tlačí na americké úřady, aby zakázaly prodej rákosky (The ROT), která se prodávala za 5 dolarů, stejně jako zakázali noční košilky z hořlavých materiálů, nebo hračky, které je možné spolknout: "Rákoska může dětem ublížit a my musíme respektovat děti a jejich těla".
Na její podporu říká bostonský pediatr Dr. Eli Newberger: "Takovým nástrojem se dá bezpochyby dítěti velmi ublížit!" Kampaň už přinesla své ovoce, výrobce už stáhl svůj vynález z oficiálního prodeje.
Ale diskuse je dál přinejmenším stejně vášnivá, jako na našich stránkách.
Příště vám napíšu o tom, jaké výchovné metody doporučuje Americká Akademie Pediatrů, která rozhodně s fyzickými tresty nesouhlasí… A stejně tak velká většina rodičů. Ale 94 procenta jich přiznává, že už "ruku vztáhla"…
Však kolik z nás může říct, že NIKDY?
Skutečně nikdy?
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.