V dalekém městě San Diegu, ve zlatém království, za devaterými moři, vysokými horami a hlubokými kaňony, spal v parku malý československý domeček.
Dalekou cestou k němu přišly tři krásné princezny v průvodu malých trpaslíčků a zase mu vdechly život.
Co je to za podivnou pohádku? Ale taková ze života. Z našeho života na kalifornském pobřeží.
Ten československý domeček už stojí v San Diegu v Balboa parku bezmála celé století. Spolu s ostatními mezinárodními domečky ho tu postavili u příležitosti světové výstavy v době stavby Panamského kanálu v roce 1910.
Balboa parku se tu říká kulturní srdce města. Rozprostírá na 1.200 akrech svou botanickou zahradou a tropickou květenou. Je tu 14 museí se sbírkami uměleckými, historickými, sbírka moderní fografie, letecké museum a museum kosmického výzkumu a mnoha další. Dvě divadla, obrovský pavilón se starými varhanami, kde můžete každou neděli poslouchat koncert zdarma, japonská zahrada, restaurace a sposuta zelených ploch určených k rekreaci občanů, o světoznámé zoologické zahradě nemluvě. A někde uprostřed toho je malá mezinárodní vesnička s domečky jako klícky. Jeden z těch domečku je domeček československý....
Čtete správné československý. Jednak jako takový tehdy před téměř sto lety vznikl a jednak v emigraci se jaksi republika nerozdělila. Hlavně ne tady za mořem. Většina klubů a kulturních zařízení v zahraničí zůstala tak říkajíc "federální", což, nevím jak vás, ale mne osobně velmi těší... Několikrát jsme do domečku zašli ve vánočním týdnu, kdy jsou vždycky otevřené, nebo některou neděli. Služba, která v domečku byla a nabízela dobrý štrúdl či koláčky, ale obvykle česky neuměla nebo jen pár slov. Děti emigrantů z počátku století. Třetí generace. Domeček uvnitř zůstal zařízen jako v době vzniku, takže nezasvecny návštěvník může mít dojem, že všichni Češi žijí na vesnici, nosí kroje a zpívají lidové písně. Jen portréty presidentů byly aktuální. Členové výboru spravujícího domeček nás zvali, ať zase přijdeme, ale nějak nás celá atmosféra nenadchla. Tak si asi umíte představit, jak mne potěšilo, když mi zavolala Markéta Hancova, kterou jsem poznala na mikulaske pro děti, o které jsem Vám psala, a řekla se jim podařilo do domečku "proniknout" a že tam budeme mít odpoledne pro děti. Brzy na to přišel všem českým rodinám, které jsme dali že všech známých dohromady dopis, že kterého si dovolím citovat:
"Podařilo se mi, za podpory Jany Novotné a Petry Lehečkové, přesvědčit členstvo československého domečku v Balboa parku, že nás domeček potřebuje národní obrodu! Upřímně( a opatrně) jsem na jejich schůzi přednesla, že si myslím, že domeček není tím, čím by měl být a mohl být: kulturním centrem českého a slovenského dění a místem kde se schází-kromě jiných- Češi mluví český a Slovačí mluvící slovenský. Poznamená jsem také, že domeček by také měl sloužit jako výchozí bod pro ty, kteří se cítí v Americe ztraceni a hledají spřízněnou duši, jako informační centům o kulturních akcích nebo skutečným místem kulturních sedánku." Pár nadšených šikovných ženských zkrátka nabídlo odpolední programy pro děti. Markéta moc pěkně napsala: "Nechci z toho dělat žádnou "vědu", ani organisaci-nic takového-zkrátka se tam sejdem, pobavíme ty naše drobečky a já myslím, že i my si prijdem na své."
A představte si, ono se to povedlo. Domečkem zavál mladý duch. "Omladina" ukázala, že to myslí vážně a bylo z toho nadmíru úspěšně odpoledne. Sešlo se na 70 lidí. Jen se podívejte na fotografií, kterou udělala na setkání moje kamarádka Marcela Klausnerová.(My jsme s Clariskou nemohli přijít, jako z udělání onemocněla). Ale to, jak se program všem líbil se nám “doneslo”. Historické fotografie to dokládají. A všichni chtějí přijít znovu.
No řekněte sami, uměli jste si představit, že jen kolem San Diega , někde na jihu Kalifornie žije tolik malých českých dětiček? Já taky ne.
Jako vždycky taková akce je dílem několika obětavých duši a ty hlavní "puvodkyně " jsou na dalším obrázku. A díky jim konečně v československém domečku bude taky život. Budou slyšet české písničky, budou se radovat a hrát si děti. Jako je to v domečku irském, ukrajinském, čínském či v těch ostatních....Pokud se někdo na svých cestách světem zastavíte v krásném městě San Diegu, nezapomeňte, že je v jeho kulturním srdci také jeden československý domeček, díky třem šikovnym princeznám zase veselý a živý.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.