napsala o tom, co znamená pro Američany SUPER BOWL, neměla jsem tušení, že si to budu užívat z takové blízkosti jako letos. Super Bowl se totiž letos odehrává v San Diegu."/>
Když jsem vám před dvěma lety (opravdu už je to tak dávno?) napsala o tom, co znamená pro Američany SUPER BOWL, neměla jsem tušení, že si to budu užívat z takové blízkosti jako letos. Super Bowl se totiž letos odehrává v San Diegu.
Vzhledem k tomu, že San Diego má pověst města s nejlepším počasím v USA, není to poprvé, kdy hostí tenhle největší jednodeni sportovní festival na světě. (Máme už přes týden nádherné počasí s teplotami kolem 25 až 28 st. C.) Už se tu odehrál dvakrát v roce 88 a v roce 98 a s letošním úspěchem už se plánuje další.
Obvykle se nenechávám ohromit čísly a všemi něj, ale zkuste si se mnou představit, co některá ta čísla znamenají. Nás Qualcomm stadión nepatří k nejmladším. Byl postaven už v roce 1967 a byl rozšířen před poslednim hostováním Super Bowl v roce 97. I letos ho trochu vylepšili o 110 luxusních boxů v podobě klubu s obsluhou a o dalších 800 klubových míst. Celkem se do něj vejde 71 500 diváků. Umíte si to představit? To je celé jedno větší české krajské město! Stadión je už několik měsíců beznadějně vyprodán.
Předpokládá se, že utkání shlédne k těmto několika desítkám tisíců ještě 130 miliónů diváků v USA spolu s 800 milióny na celém světě. Budou mezi nimi i diváci v pražských sportovních barech.
Abych pravdu řekla, netušila jsem už něco takového v Praze také je. Takové ty bary s velkou televizní obrazovkou, kde můžete sledovat přímý přenos všech zajímavých sportovních utkání. Seznam těch, které budou v Praze o půlnoci v neděli 26. ledna dávat přímý přenos od nás ze San Diega, jsem našla v Prague Post. Je mezi nimi Zlatá hvězda ve Smečkách, bar LEGENDS a další je JAMA.
San Diego už je od začátku týdne plné významných osobností ze sportu, zábavy i politiky, hvězd a hvězdiček všeho druhu, fanoušků mírných i divokých z celých USA. Ale také, jak už upozorňovali policisté, bude hlavním městem starého řemesla kapsářů. Primát drží obvykle v Americe Las Vegas, ale na Super Bowl se přenese k nám.
Když klapu tohle vyprávění, končí neuvěřitelný ohňostroj nad naším zálivem, který patří k nejkrásnějším přírodním přístavům na světě. Byl to prý největší ohňostroj jaký kdy nejen San Diego, ale i celé USA kdy zažily. Sandiegané jsou na ohňostroje zvyklí, máme v létě každý den ohňostroj v Sea World a v zimě zase v Legolandu. Tak pro vyvolání ach! a och! si museli vymyslet něco speciálního.
Od poloviny týdne probíhají všelijaké gala a dobročinné akce. Restaurace nabízejí fanouškům, kteří přijdou v barvách klubu iI 50% slevu za večeři. Od pátku odpoledne je celý střed města zábavním podnikem s několika jevišti. Vstupenky na gala , kterou bude uvádět Jay Leno se pohybují od 500$ nahoru. Zisk bude věnován na výzkum sklerosy multiplex..
Super Bowl má samozřejmě i své černé stránky. Je to každoročně den největšího množství dopravních nehod. Velká část z nich způsobena pod vlivem alkoholu. Pivo a margarity tečou poudem. Ve sportovních barech i u televizních obrazovek doma. Čísla převyšují i jinak rekordní novoroční noc i v oblasti vandalismu a násilí v rodinách.
Také bezpečnostní opatření jsou letos tak velká, že se musí počítat s několikahodinovým "odbavováním" při vstupu do stadiónu.
Vraťme se ale k těm příjemnějším číslům. Co budou podávat v pražských barech k pivu a margaritám nevím, ale Super Bowl je v Americe každoročně také zahájením avocádové sezóny. Letos se předpokládá,že Američané zkonsumují 40 miliónů liber avocada. Hlavně v pobobe guacamole, zeleného "dipu" nebo druhu salsy, která se servíruje s kukuřičnými lupínky. Víc se jich sní jen na Memorial Day a Cinco de Mayo. 86 procent avokád spotřebovaných v USA pochází z Kalifornie, právě z okolí San Diega.
Ještě před deseti lety mnozí Američané z východního pobřeží nebo ze středu Ameriky nevěděli stejně jako dříve v Čechách, co to avocado je. Ale s oblibou mexické kuchyně se rozšířilo po celých USA a i do Evropy. Receptů na guacamole je tolik, kolik je restaurací a hospodyň, které jej dělají samy. Jeden jednoduchý vám přikládám. Ale z avocada se dají dělat i jiné vynikající věci. A nejen k jídlu. Je to i velmi moderní surovina v naturální kosmetice.
Před dvěma lety jsem psala o tom, že kdo zpívá hymnu na zahájení utkání a v koncertech před utkáním a v poločase je nepsaným vítězem v oblasti populární hudby. Letos to budou krásné holky z mého "hlubokého jihu" DIXIE CHICKS a také Shania Twain a Michelle Santana a někteří další. Pokud se budete dívat na přenos, všimnete si, že hymna je překládána i do posunkové řeči. Je to od roku 1992 pravidlem. Někdy "zpívají" rukama děti že speciálních škol, jindy dospělí umělci. Jeden z detských sborů ze Základní školy v Briarlake nese jméno SIGNIG CHOR (přesmyčka se změnou významu k SINGING), jiný Mluvící ruce (Speaking Hands).
Jo a kdo vlastně letos hraje? Bukanýři proti Jezdcům. Prý na sebe naráží nejlepší obrana proti nejlepšímu útoku. Jezdci (RAIDERS z Oaklandu) mají na svém kontě 129 trestných bodů (penalt) za sezónu. Mají I velmi divoké fanoušk. Ale i Bukanýři jsou tvrdí hoši. Ale o tom všem se dočtete víc na sportovních stránkách. Můžete si vyhledat na internetu i specialni stránku pro Super Bowl. Chtěla jsem s vámi podělit spíš o tom, co se děje kolem takové obrovské sportovní a mediální akce.
Na 8-10 zralých avocad potřebujete:
Nejdříve si připravte "pico de galo" z výše uvedech ingrediencí do velké misky. Řádně promíchejte. Potom přidejte rozmačkaná avocada. Dobře propracujte. Podává se vychlazené s tortillas nebo s lupínky.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.