Často je na Rodině diskutována problematika porodu vedeného lékařem, kdy je zasahováno do přirozeného porodního průběhu. V mnoha příspěvcích zaznívá odsudek jakýchkoliv zásahů.
Jako několikanásobná matka jsem na serveru Rodina pročítala (mnohdy velmi bouřlivé) diskuse na téma porodu. Často je diskutována problematika porodu vedeného lékařem, kdy je zasahováno do přirozeného porodního průběhu. V mnoha příspěvcích zaznívá odsudek jakýchkoliv zásahů. Velmi často je zmiňována častá frekvence provádění episiotomie (nastřižení hráze rodičky během porodu) - její smysl je tu někdy zpochybňován a je poukazováno na velkou frekvenci provádění episiotomie (tato čísla zaujala i mne, v některých porodnicích se blíží 100%). Stanovisko mnoha maminek je tedy zřejmé, chtěla jsem však znát i názor lékaře. Prostřednictvím serveru www.porodnice.com (který rozhodně doporučuji vaší pozornosti) jsem oslovila pana prof. MUDr. Antonína Doležala, DrSc., předního českého gynekologa a porodníka, který má za sebou desítky let praxe na porodním sále, mnoho let se zabýval výzkumem a výukou, je autorem mnoha odborných publikací (podrobnější profil je k dispozici na serveru Porodnice).
Dopis s odpovědí pana prof. Doležala si dovoluji zveřejnit na tomto serveru, aby i ostatní maminky byly obeznámeny s argumenty pro a proti episiotomii a to z pohledu odborníka:
"Episiotomie byla- pokud vím - propagována již v 18. století velmi konzervativními porodníky irskými. Po zkušenostech s hojením ruptur III.stupně, kdy je poškozen svěrač konečníku, preferovali raději rovný řez, který lze dobře sešít- tehdy ještě bez znecitlivění a sterilních podmínek. Myslím si, ze kdyby člověk žil cca 30 let, jak by u savců odpovídalo jeho hmotnosti, nemusily by se episiotomie tak často dělat. Ale člověk žije velmi dlouho! Po padesáti letech postupně ubývá svaloviny, které je na hrázi proklatě málo, pro dělohu přestane fungovat podpůrný aparát a nastává děložní sestup až výhřez. Když se rodí bez zjevného poranění, kůže je intaktní (neporušená) , pánevní dno má trhliny.
Pokud se provede episiotomie, záleží na péči, s jakou se provede sutura (sešití). Preferuji episotomii laterální (bočnou), kde je dobrý přístup a kde lze snopce svalové dobře rekonstruovat. Podle padesátileté zkušenosti znám rodičky, které jsem ještě v mládí ošetřoval a až na malé vyjímky nemají tyto poruchy (sestup dělohy až výhřez). V padesátých letech 20. století byla na Kladně nejobvyklejší operace sestupu a výhřezu rodidel. Tyto poruchy po masovém zavedení episiotomie vymizely.
Je pravda, že ženy, které nejsou šité, po porodu lépe sedí a na hrázi je nic nebolí.
Další výhody episiotomie se projeví v sexuálním životě.
Nejdůležitější je však v tomto rozvažování ohled na dítě. Při vyšetřování průtoku krevního nad placentou jsme zjistili, ze nejmenší průtok je při prořezávání hlavičky. Mám proto zato, že oblíbené zadržováni hlavičky, kdy se nechá prořezávat mm po mm, není pro plod nic ideálního. Tuto fázi je dobré zkracovat, tomu episotomie dobře napomáhá.
To je stručně mé mínění, o kterém je možno hodiny diskutovat.
S pozdravem prof. Doležal"
(na myšlenku zeptat se přímo porodníka mne přivedl příspěvek paní Halky, které tímto děkuji a přeji mnoho štěstí jí i miminku, které čeká.)
Poznámka www.rodina.cz: Tento názor jsme zveřejnili na přání naší čtenářky Jitky, přestože se již naši odborníci k tomuto tématu mnohokrát vyjadřovali: třeba tady, tady, tady a tady. A pro zajímavost: víte u kolika porodů se provadí episiotomie v nejoblíbenější české porodnici ve Vrchlabí?
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.