U nás už je to vánoční až se hory zelenají. Ne, nemám na mysli předvánoční nakupovací vášně, které už také vypukly jako každý rok za ranního kuropění hned po svátku Díkuvzdání.
Lidi dělají, jakoby jim měl někdo něco vykoupit, v téhle zemi nadbytku, přebytku a plýtvání...
Mluvím o opravdovém vánočnění, které je tady v Jižní Kalifornii zvlášť krásné i bez sněhu...
O slavnostech světel v přístavech na moři i v Misionářské zátoce, v zábavních parcích a zoologické zahradě. O koncertech pod hvězdným nebem...
I zvonečky Armády spásy už vyzvánějí, my jsme už také obdarovali naši letošní "adoptivni rodinu" jako každý rok... O tom o všem jsem vám už psala o minulých vánocích, ale k jednomu z nejzajímavějších zvyků jsem se ještě zatím nedostala: k oslavám svátků v našem nádherném Balboa Parku v San Diegu. Při tom se na nich už 25 let podílejí i čeští emigranti všech generací.
Když jsou noci teplé jako letos, přijde do parku víc než 125 tisíc navštěvníků. K popularitě slavností v parku určitě přispívá i to, že za jediný večer se tu můžete zúčastnit oslav vánoc na celém světě. Když obejdete park jednou dokola, je to, jakobyste obešli celou zeměkouli. Všechny domečky v mezinárodní vesničce v parku mají po dva večery o prvním prosincovém víkendu připraveny vánoční pochoutky ze svých starých vlastí, předvádějí své zvyky a tance na několika pódiích.
Můžete ochutnat maďarské palačinky, kořeněné klobásy a dát si svařené červené víno (ovšem jen v prostoru k tomu vyhrazeném po prokázaní, že je vám 21. A děti tam s vámi nesmějí...to je Amerika. Stejné je to se švédským gloogem a japonskou saké. Podávalo se horké chili i bostonská krémová polévka z mušlí (obojí v chlebových miskách). Španělé prodávali paellu a Ukrajinci varjeniky, Rakušani a Němci vynikající štrůdl a opékané buřty. Japonci servírovali terriaky a udon nudle... Zkrátka můžete za pár hodin ochutnat celý svět.
Češi a Slováci (jak jsem už řekla - my jsme se tady v zahraničí nerozdělili) neprodávají bohužel nikdy své výborné pivečko, nemají prý na to prostor a ty vyhazovače, kteří kontolují průkazky. Prodávají jen sladkosti a pečivo a také perníkové Mikuláše. Všechny ty dobroty napečou a navaří dobrovolníci (také jsme s Markétou a s Clariskou trošku napekly). Výnos z prodeje jde na činnost spolků či dobročinné účely.
Všude se zpívaly koledy, u Švédů chodily Lucie. I Clarisska se za Lucii převlékla, moc se jí ten zvyk líbí. Každý rok musíme průvod vidět, někdy i dvakrát za večer. Norové předváděli své severské vánoce a chanukové písničky o dreidel doprovázel akordeon.
Všechna musea v parku jsou ten večer otevřená a vstup je zdarma. V divadle hrají pohádku o zlém Grinchovi, který ukradl vánoce (tedy všechny dárky, jídlo a ozdoby), ale vánoce stejně přišly...(nepřipomíná vám to Čapkovu pohádku /Josefa Č./ o vánocích, které nechtěly být?). Můžete se nechat vyfotit se Santou i se zeleným chlupatým Grinchem, kterému narostlo pod červeným pláštěm zakrnělé srdce...
Na podiu u Sprecklelova varhanního pavilonu předvádí jako každý rok Babtistická obec del Cerro Oživlý strom, který vypráví vánoční legendu.
Nádherný třpytivý strom se otvírá a zavírá a uvnitř se objevují živé obrazy o zvěstování a narození Krista... Na balustrádách tančí andělé, zpívají chóry dospělé i dětské... Na obrovském panoramatickém Betlémě v životní velikosti, který vysvětluje Písmo svaté je ovšem zcela po americku malá cedulička (na každém výjevu), že jde o privátní výstavu a město (které park spravuje) za ni nenese žadnou zodpovědnost...
A celé téhle akci už se neříká jako dosud po 24 let Vánoce v Pradu, ale Prosincové noci v Balboa Parku.
Protože nedaleko toho velkého jeviště je v parku i TEEPE, které si tam postavilo Americké Indiánské kulturní centrum a Indiáni v něm bubnují, tančí a vyprávějí indiánské příběhy, na jiném jevišti předvádějí oslavu Kwanzy (psala jsem o ní na Rodině), oslav se zúčastní i israelský , čínský a japonský domeček...a tak je to přejmenování asi správné...I když vzbudilo hodně nelibosti právě u původních organizátorů z aktivních křesťanských organisací a také vyvolalo bouřlivou diskusi nejen na internetu, ale i kolem organizace tohoto velkolepého divadla.
Na trávníku před vchodem k Pradu se právě vznesl k oblakům Santa se svým sobím spřežením včele s Rudolfem, všechno jako živé.
Santa moc nikomu nevadí, protože se už dávno zapomělo, že Santa není žádné křestní jméno, ale SVATÝ. Je to pro všechny jen pohádková postava opředená celou sítí kouzelných bytostí a příběhů. Má i paní Santovou (ne Klausovou či jinou), pomocníčky trpaslíčky, severní záři a své soby. Všechny nově spřádané příběhy kolem jeho postavy jsou navýsost romantické, mnohdy až sentimentální. S komercí má co do činění jen jako každá jiná vánoční legenda kdekoliv na světě. Je jí zneužíván… Ale to ho nijak nediskredituje v očích dětí a těch, kdo rádi věří na zázraky.
V mnoha amerických rodinách už nejen, že stojí ozdobený stromeček (mnohde už od 1.prosince), ale leží pod nimi už i hromady dárků (které kupodivu nikdo neotvírá a nenakukuje). Ale ty pravé, ty hlavní, přinese v noci na 25. právě Santa. (Maminky je balí do jiného "Santova" balicího papíru)…A napije se mlíčka, které mu děti připravily a alespoň si kousne do cukroví…měla by být nakousnutá nebo snědená i mrkvička, kterou děti připravily pro soba Rudolfa. Možná, že najdete i jeho stopy (dělají se moukou) a ztracenou rolničku…
Proto se může vznášet nad parkem a město za něj klidně nese zodpovědnost. Ceduličku jsem na něm žádnou nenašla. Je jen ztělesněním dobra a štědrosti. Spadla by z něj i ta nálepka o komercialisovavém americkém výmyslu, když si tak vesele krouží po nebi a volá své :"HO, HO, HO"… a šťastné a veselé…". Alespoň u nás v Balboa Parku, kde jsou o vánocích zadarmo nejen musea a všechna kulturní vystoupení. I to potešení z lidské rozmanitosti a pospolitosti si domů odnesete zdarma…
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.