Jsou dětské hry, které najdete všude na světě. Jsou staré jako lidstvo samo. Prstové hry, varianty na Vařila myšička kašičku, Takhle jedou páni, Okovej mě kováříčku, schovávání a dělání "kuk". Ale i Kolo, kolo mlýnský a Zlatá brána, skákání přes švihadlo, míčové hry, na sochy či na honěnou.
Často jsme si to při cestování a životem v cizích zemí s dětmi vyzkoušeli. Bavilo nás je vyhledávat. Proto se také děti mohou tak snadno zapojit do hry i když neznají jazyk.
Nové varianty her přivezou někdy cestovatelé z cizích zemí nebo naopak přistěhovalci či návštěvníci s dětmi. Když jsem někdy v 70 letech poprvé viděla skákání přes gumu na francouzských předměstích (myslím, že ji tam přivezly asijské děti), hned jsme to s mojí Leou vyzkoušely. Za pár let to bylo běžné i Německu a i v Čechách.
Někdy je původ hry znám, ale u většiny těch nejklasičtějších her pro malé i větší děti se ani neví, kde vznikly nejdřív. Asi byly s lidmi tak nějak pořád, jen se různě měnily a vyvíjely. Tak je to například s i přebíráním a používáním provázků k vytváření obrazců spojeným s vyprávěním příběhů.
Všechna primitivní lidská společenství používala provázky nebo šňůrky při lovu, rybaření a tkaní. A na hraní.
Nejkrásnější a nejkomplikovanější obrazy z vláken podle řady antropologů a kulturních historiků vytvářejí Inuié, ale můžete je najít kdekoliv na světě v Jižní i Severní Asii, od Japonska k Jižní Americe , o Evropě ani nemluvě. Tam prý původně patřila hlavně k zábavě námořníků a pirátů, stejně jako různé hlavolamy z provázků, které jsou v Čechách teď také velmi populární.
Přebírání a vytváření obrázků byl jednak vhodný způsob zabavení se na malém prostoru a mnohdy také doprovodné ilustrace k příběhům vypravěčů.
Provázek a knížky o přebírání doporučují vychovatelé hlavně na delší cesty autem, pro deštivé dny o prázdninách a používají je také knihovnice a vypravěči pohádek.
Clarisska si uháčkovala dvě šňůrky na přebírání před letošní cestou do Čech. A byl to největší úspěch mezi jejími sestřenicemi a neteřemi a jejich kamarádkami. Víc než všechny jiné hračky. Všechny holky si pořídily šňůrky a provázky a přebíralo se o sto šest. Většina maminek už sice zapomněla, jak na to, ale vzaly šňůrku do ruky a nějak samo se to začalo vybavovat: Čelenka a koště, váha, kolíbka i kouzlo, kdy zapletenou šňůrku jedním pohybem stáhnete z rukou.
Našly jsme dokonce i sestavu, ve které se používá noha! Holky to hned vyzkoušely.
Nalákala jsem vás? Chcete si to zkusit a vzpomenout si na svoje přebírání. Tak si nejdřív pořiďte pořádnou šňůrku... Měla by mít obvod tak kolem 1 m. Na přebírání ve dvou je lepší delší, na "hraní si sám" může být i kratší.
Inuité používají šlachy zvířat nebo kůži. Jiné národy používají vlákna z kůry stromů, děti z ostrovů v Jižním Pacifiku přebírají s lýkem z ibišků, ale klidně použijí kus rybářského vlasce , když je po ruce. Některé národy si dokonce pro tento účel pěkně složitě splétají lidské vlasy.
Můžete samozřejmě použít jakýkoliv provázek, úzkou mašli, pletací přízi, můžete si uháčkovat i řetízek, tlustší šňůrka lépe ukazuje obrazce snadněji se přebírá. Použít se dá i bužírka či nylonové vlasce. Ty mají tu výhodu, že je můžete "slepit" dohromady bez uzlů za pomoci svíčky . Přebírání bez uzlů probíhá víc "hladce".
A můžete začít.
Nebudu vás zahrnovat speciálními termíny, které už v roce 1898 vymysleli Dr.Haddon a Dr.Rivers, aby popisy postupů byly srozumitelné a jednotné. V řadě knížek s návody na přebírání se jejich terminologie používá. I bez přesných popisů snadno z obrázků pochopíte, jak nabírat a jak postupovat. Nám se nejvíc osvědčila metoda "ukazování" krok za krokem. Ale to jde jen u těch věcí, které někdo už umí. A mnohá z vás si jistě vzpomene, jak se to dělá.
Ale něco jsem tu přece jen přeložila a přikládám. Vyzkoušejte si je.
A. Naberete smyčky na palce a malíčky .
B. Pak naberete smycku prostředníky na každé straně. (Říká se tomu začátek typ A).
C. A teď pozvěte kamaráda, aby strčil ruku do vzniklé díry. Shora.
D.a E. Vypustíte smyčky z prostředníku a malíčku a už jste chytli kamaráda do "pasti".
F. Naberte znova na malíčky. Jste znova na začátku (jen s "vězněm"). Opakujte kroky B. a C.
G. Váš kamarád teď musi zespoda strčit ruku do stejné díry jako před tímm (prostředkem smyček).
H. Vy ted vypustíte vsechny smyčky (malíčky a ukazováčky) s vyjímkou těch na palcích a dáte rychle ruce od sebe. A hle! Váš kamarád je zase volný...
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.