Neboli KAM S NÍM.
My už je máme víc než 14 dní. V některých amerických státech jsou letní prázdniny dokonce už od začátku června. Polovina června je ale nejobvyklejší pro konec školního roku v Americe. Ale jsou tu i školy , a je to v poslední době skutečný trend, s tzv. celoročním programem. Neznamená to to ovšem, že by děti neměly prázdniny vůbec, ale mají je rozložené na menší části v průběhu celého roku. Mají víckrát po 2, 3 nebo 5 týdnech. Podobně jako je tomu už po mnoho let v Německu.
Mnozí rodiče se snaží najít školu s takovým programem, jiní zastávají tradiční systém dlouhého svobodného léta. Já mám dlouhé prázdniny ráda. Ale ty téměř tři měsíce je přece jen trochu moc. A na Vánoce a Velikonoce zase jsou krátké. Dál by se tak týden přifařit třeba právě k Velikonocům a jeden třeba k svátku Díkůvzdání, aby se s dětmi dalo někam vyrazit.
Američtí rodiče při celoročním vyučovacím programu argumentují spíš výchovnými přednostmi. Děti potřebují odpočinek častěji, ale raději kratší. Při dlouhých letních prázdninách všechno zapomenou, hlavně návyky pravidelné práce a učení. Aby to tak nebylo, velice vysoké procento amerických děti chodí do tzv. letních škol, kde se probírá a opakuje látka, kterou v proběhu roku nezvládly. Bývají obvykle jen dopoledne, ale je to velmi častá náplň prázdnin pro děti, které měly horší známku než B ...Tedy pro trojkaře počínaje.
Je mi jich někdy líto. Tím spíš, že vůbec nejde tolik o to, aby se víc naučili, ale o to, aby je rodiče měli kam upíchnout (zadarmo a s čistým svědomím, že jim to prospěje), protože Američané nemají žádnou dovolenou. Tedy ve srovnání s kteroukoliv evropskou zemí. Průměr je tak 14 dní až 3 týdny. Tady totiž, pokud nepracujete pro státní institucí či jednu firmu po celý život, vždycky začínáte u nové firmy od nuly. Hodně dní si rodiče, hlavně maminky, vyberou na péči o nemocné dítě a to už pak nemají vůbec žádné volno.
Maminky zůstávají v Americe doma s malými dětmi, ale u školních je průměr zaměstnanosti velmi vysoký. Škola je všude vlastně celodenní každý den v týdnu , a to je příležitost vrátit se do práce, přispět k rodinnému rozpočtu...
Takže v létě zní otázka rodičů KAM S NÍM, tedy s dítětem...A pokud nejsou při ruce babičky, hodné sousedky či jiná pomoc, je třeba najít pro dítě nějaký šikovný program.
Je to jiné než u nás. "Tábory", které se nabízejí, jsou nejčastěji typu celodenní péče v místě bydliště. Tábory s pobytem jsou drahé a nemůže si je každý dovolit, nemluvě o tom, že hlavně malé děti by asi takové dlouhé odloučení těžce nesly.
Amerika skutečně není sociální stát jako třeba Německo, kde takové celodenní výlety s výchovným programem jsou na vysoké úrovni a velmi levné. I v Americe je výběr převeliký, ale ceny se pohybují od kolem 100 dolarů za týden. Jsou i dražší. A to je jen výuka a zábava. Jídlo si děti obvykle nosí z domova. Můžete dát dítě na tenis, na golf, na vyzkoušení všech druhu sportu, na surfování, plavání, na přírodovědný kroužek, na tanečky, na výtvarnou výchovu.
Jednu z největších a nejzajímavějších nabídek má v celých USA už tradičně YMCA. Mnohé tábory organizují i města jako třeba naše. To jsou potom tábory levnější. I YMCA se snaží, aby si všichni rodiče mohli jejich tábory dovolit. Nemajetným přispějí či udělají slevu.
Nápad na takový "tábor" přes den je ale vynikající. Víte, že o dítě je nejen postaráno, ale že se obvykle i něco naučí, že se nenudí, že je s ostatními dětmi. Mnozí rodiče, i když mají třeba babičku na hlídání, vyberou pro starší děti nějaký takový zajímavý program, protože pro děti je to zajímavější než jen "být hlídaný". Babička pak převezme taxikářskou roli maminky a vozí děti od jedné aktivity k druhé. Pro mnohé maminky větších děti je léto náročnější než školní rok, protože obvykle najezdí víc kilometrů. Různé staré děti potřebují různé druhý "táborů", spoléhat na veřejnou dopravu se v Americe nedá a tak jsou maminky na plný úvazek taxikářky pro celou rodinu.
Společně jezdí většina rodin obvykle jen na kratší dovolené. Když máte jen 14 dní v roce, vyjde to tak na týden v létě a týden někdy během roku. Nejoblíbenější je v Americe podle starých tracic dovolená v přírodě, campovani, stanování, rybaření s tatínkem a samozřejmě týden někde u moře... Máme ho v Americe vlastně ze tří stran, takže je výběr také dost velký. Podle informací cestovních kanceláří ještě víc rodin než jindy zůstane "doma", tedy v USA. Důvody znáte. Ale to si nemusíte představovat, že je nějaké velké"omezení". Z mých vyprávění už víte, jak různá může být Amerika. Co stát, to jiná příroda a klima, jiné zvyky, jiná kuchyň dokonce i trochu jiný jazyk. Cestovat po Spojených státech je dobrodružství i pro rodilé Američany. A mnozí z nich neviděli ani polovinu z toho co mnohý zcestovalý český turista. Nemají čas. Pracují. O mnoha krásných místech v Americe jsem vám z napsala, o dalších brzy napíšu.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.