tisk-hlavicka

Emoce jako na houpačce

Výkyvy nálady v těhotenství jsou úplně normální. Důležité je dát pozor, aby nám nepřerostly přes hlavu.

Pro většinu žen je „jiný stav“ opravdu dobou radosti a štěstí. Ale je i mnoho žen, které těhotenství doslova protrpí. Podle některých údajů trpí depresemi nebo vážnými úzkostmi až každá pátá těhotná žena, a každá desátá žena by potřebovala pomoc odborníka. Depresivní epizody ale bývají právě u těhotných žen bohužel velmi často podceňovány a přehlíženy. Okolí je bagatelizuje jako „normální“ těhotenský výkyv nálady.

Maminka v slzách

Kolísání nálad v těhotenství je do značné míry opravdu normální jev. Od druhého měsíce většina budoucích maminek začíná pociťovat změny nálady: „Dřív jsem se klidně dívala na dokumenty z válkou zasažených zemí. Teď nemůžu vidět nic smutného, co se týká dětí, už se nedívám ani na zprávy a nedávno jsem se dokonce rozeštkala dojetím i u pořadu 'Chcete mě',“ potvrzuje běžnou zkušenost těhotných žen pětatřicetiletá Monika, která čeká svého prvorozeného potomka. K pláči ji přivede i dojemný závěr filmů od Rosamunde Pilcher, na které se ostatní nikdy dřív nedívala.

Důvodem k takovému kolísání nálad a zvýšené citlivosti i u jinak otrlých povah je samozřejmě změna hormonálních hladin. Změny nálad ovlivňuje i kolísání hladiny hormonů během běžného menstruačního cyklu (premenstruační syndrom je toho důkazem), a tak mají velký vliv na prožívání i během těhotenství.

Jak se pozná deprese v těhotenství?
  • Trvale stísněná nálada nebo vnitřní prázdnota
  • Smutné, „těžké“ myšlenky
  • Nedostatek radosti
  • Neklid nebo nedostatek sil
  • Poruchy spánku
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Extrémní dělání si starostí
  • Panické ataky: Silný strach (smrtelný strach), bušení srdce, pocení, pocit dušení, třas
  • Strach opustit byt
  • Strach ze samoty
  • Myšlenky, týkající se všeobecné únavy ze života (sebevražedné myšlenky)

Trpělivost a pochopení

Jenže tyto, zpětně viděno trochu úsměvné výkyvy nálad se zpravidla omezují jen na počátek těhotenství, kdy si tělo musí rychle zvykat na novou situaci. Jakmile se všechno „zaběhne“, většinou se zklidní i emocionální chaos budoucí maminky. Do té doby ale nezbývá než mít dostatek trpělivosti, a to se týká i okolí. Pokud ženu přepadají záchvaty smutku a plačtivosti, pomáhá rozptýlení - procházka, hezká knížka nebo třeba návštěva kina (pokud si tedy maminka nevybere třeba film typu Zachraňte vojína Ryana nebo něco podobného). Je dobré si o svých pocitech popovídat s partnerem, kamarádkou nebo třeba dulou.

Těhotenství a narození dítěte, to je zásadní změna v životě ženy, a kromě strachu z budoucnosti, obav o zdraví své nebo svého dítěte se žena může obávat třeba toho, že nebude dobrá matka.

Strach a nejistota k těhotenství, hlavně na začátku, do jisté míry patří. Jenže patří k němu i opačný pól emocí, žena může prudce změnit náladu ze smutku a splínu do radosti a pocitu velkého štěstí, těšení se na miminko a sebejistoty, že všechno zvládne.

Normální emocionální výkyvy ale mohou zesílit, když je budoucí maminka v těžké životní situaci. Těhotenství mohlo být třeba neplánované, žena může být na těhotenství i výchovu dítěte sama, mít obavy z toho, jak rodina vyjde s penězi, nebo se mohou na jejím stavu podepsat i partnerské problémy či strach ze ztráty zaměstnání, z toho, že nedostuduje atd.

Skutečná deprese nezmizí

Takovéto kolísání nálad je na vrcholu v průběhu prvních 6 - 8 týdnů těhotenství a poté se nálada sama od sebe vrací víceméně do normálu. Jenže ne vždy se všechno upraví a žena začne trpět skutečnou depresí. Nejohroženější jsou ženy sociálně izolované, ženy, kterým chybí podpora partnera nebo rodiny, ženy, které jsou v obtížné životní situaci.

Přesné příčiny těhotenské deprese zatím nikdo nezná, svou roli mohou hrát i genetické faktory, případně se vina hledá v poruše přizpůsobení se těhotenství.

Depresi nepodceňujte

Depresivní pocity ale okolí bohužel zpravidla přehlíží. Očekává se, že zdravá těhotná žena bude v sedmém nebi, zatímco ona trpí pocitem viny a selhání, že není dostatečně šťastná, že své dítě asi dost nemiluje, a to její depresi ještě prohlubuje. Nebezpečné je, i pokud okolí a žena sama předpokládá, že „se to zase samo po porodu upraví“. V případě skutečné deprese to obvykle neplatí a u žen, které onemocněly depresí v těhotenství, hrozí zvýšené riziko, že budou depresivní i po narození potomka. Když onemocní skutečnou depresí kdokoliv jiný, i většina laiků už dnes uzná, že si s ní sám jen těžko poradí. Není důvod očekávat od těhotné depresivní ženy, že ona to bez pomoci zvládne sama. Znovu připomínám, že není řeč o běžných těhotenských splínech, ale o depresi. Neléčená deprese znamená chronickou zátěž a stres nejen pro ženu samotnou, ale i pro její nenarozené dítě, a je velmi důležité, aby se žena včas začala léčit. Těžký stres v těhotenství má vliv na to, jak bude dítě po narození prospívat, například je známý vztah mezi stresem maminky v těhotenství a neutišitelným pláčem dítěte v prvních měsících po narození (excesivně křičící děti). Deprese není banální záležitost a je dobré nezůstávat bez pomoci.

Psychoterapie i léky

Pro těhotnou ženu je většinou nejdůležitější otázkou, zda nemohou dítěti uškodit léky, které během těhotenství užívá. Je ale důležité si uvědomit, že škodí i chronický stres, a nevyhýbat se proto oborné pomoci.

Neznamená to, že začnete hned polykat léky, jednou z možností je i psychoterapie. Navíc existují i léky, které zdraví dítěte nijak negativně neovlivňují. Důležité je najít takového odborníka, kterému důvěřujete, a nebát se zeptat známých nebo třeba jiných žen na internetových diskusních stránkách na jejich zkušenosti s konkrétními lékaři. Deprese není banalita a není to nic, za co by se měla žena stydět.

Rizikové faktory vzniku deprese v těhotenství:

Pro vznik deprese existují rizikové faktory. Pokud se vás některý z nich týká, raději věnujte svým pocitům větší pozornost.

PSYCHICKÉ ONEMOCNĚNÍ, ZNÁMÉ UŽ PŘED OTĚHOTNĚNÍM
Pokud trpíte psychickým onemocněním, například maniodepresivní poruchou (bipolární poruchou), panickou nebo jinou úzkostnou poruchou, máte zřetelně vyšší riziko psychických problémů v těhotenství.
PREMENSTRUAČNÍ DYSFORICKÁ PORUCHA
Trpíte-li týden před menstruací psychickými obtížemi, jste citlivá na hormonální změny, na které reagujete změnami nálad a úzkostí. Proto budete mít pravděpodobně větší riziko psychických potíží v těhotenství.
RODINNÁ ZÁTĚŽ
Rizikem je i psychické onemocnění některého z blízkých příbuzných, především trpěla-li těhotenskou depresí matka nebo sestra.
KOUŘENÍ, PITÍ ALKOHOLU, UŽÍVÁNÍ DROG
Kromě toho, že přímo škodí nenarozenému dítěti, zvyšuje i riziko psychických problémů v těhotenství.
DEPRESE NEBO ÚZKOSTNÁ PORUCHA BĚHEM MINULÉHO TĚHOTENSTVÍ NEBO ŠESTINEDĚLÍ
Pokud jste jimi trpěla během předchozího těhotenství, je riziko, že se budou opakovat, 50 - 70 %, tedy velmi vysoké.

Další informace naleznete v časopisu Děti a my.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.