Další pokračování našeho miniseriálu i rodinném násilí...
1. Ujistěte ji, že to není její vina. Nesmí nechat nikoho, aby ji ubližoval.
2. Řekněte jí, že si to nezaslouží. Nikdo si nezaslouží, aby mu bylo ubližováno.
3. Ujistěte ji, že není bláznivá ani nemožná... Osoba, které je ubližováno se často cítí zoufalá, má deprese, je zjištěna, vyděšená. Vysvětlete ji, že to jsou naprosto normální pocity v takové situaci.
4. Nepokoušejte se tvářit se, jakoby se nic nestalo, a že to zas není tak zlé. Dejte ji znát, že její situaci berete velice vážně. Když se tváříte, že o nic moc tak nejde, situacie se nezmění. Násilí proto nepřestane.
5. Říkejte ji všechno dobré a positivní, co o ní víte. Ujistěte ji, že je chytrá, statečná a silná. Protože ten, kdo ji ubližuje, ji říká, že je omezena, nemožná, snaží se vzít ji veškerou sebedůvěru.
6. Pomozte vaší přítelkyni, aby se vyvlékla z isolace, do které se její tyran snaží uzavřít. Zůstávejte s ní v kontaktu. Telefonujte ji, snažte se ať jde s vámi ven.
7. Neroztrušujte žádné drby, můžete ji tím ohrozit.
8. Nepokoušejte se ji dokopat k něčemu, co nechce, nebo ještě nechce. Nebude to fungovat, dokud se sama nerozhodla.
9. Podpořte ji, aby si mohla vytvořit široké pole podpory a pomoci. Zajděte do svépomocné skupiny, promluvte s přáteli s rodinnými příslušníky.
10. Nevysmívejte se ji, či nekritizujte, že si něco takového nechá líbit. Takový závislý vztah plný násilí je velmi těžký a obvykle trvá velmi dlouho.
11. Ujistěte se, zda nepotřebuje lékařskou pomoc, je možné, že ona sama nevidí vážnost svých zranění.
12. Dodejte ji co nejvíce kvalitních informací o násilí v rodině, tak aby mohla zavolat místní, nejbližší organisace, které ji mohou pomoci a o možnostech pomoci dětem.
13. Vysvětlete ji, že domácí násilí je zločin před zákonem, a že může vždycky zavolat 112 pro pomoc. Když není bezpečně čekat na spojení na telefonu, ať uteče na bezpečné místo.
14. Pomozte ji vypracovat bezpečný plán, jak odejít, až se rozhodne nebo bude potřebovat. Kde se může schovat.
15. Naslouchejte ji. Dejte ji možnost vyjádřit všechny její pocity a strachy. Rady dávejte jen velmi opatrně, klidným způsobem s plným respektem pro její rohodnuti. Netlačte na ní a neopakujte, že všechno, co dělá je na nic a nikam nevede, i když to tak vidíte.
16. Nesnažte se ji vyprovokovat k činům, vyvolávat pocit studu, viny, či ji podplácet. Dejte ji čas. Potřebuje sama dojít k vlastnímu rozhodnutí, aby se začala bránit. Pokud bude poslouchat vaše rozhodnutí, zamění jen jednu podřízenou roli, jednu zavislot za jinou.
17. Neurážejte, ani nenapadejte jejího tyrana. To ji jen znejistí a je docela možné, že bude mít pocit, že jej musí bránit. Někdy to jde tak daleko, že pro klid vlastní duše nachází neustále nějaké výmluvy pro člověka, který tak tvrdí, že ji miluje a zároveň ji tak týrá.
18. Mějte trpělivost. Její trpělivost a schopnost snášet to, může být delší než si přejete, či můžete představit. Jde o její klid a bezpečí, ne o vaše. S výjimkou těch případů, kdy jde opravdu o bezprostřední ohrožení.
19. Zeptejte se, jak to vypadá s dětmi. Pomozte ji, aby mohla mluvit o tom, jak to působí na děti a co pro ne taková situace znamená. Podpořte její strach o děti. Je možné, že ji to pomůže později odejít.
20. Nevzdávejte se. Přesněji ji. Ujistěte ji, že jste vždycky ochotni ji pomoci, kdykoliv bude potřebovat. I když třeba jen se vypovídat a vyplakat.
Rady, které můžete své přítelkyni dát, když to VYPUKLO:
Z ohlasu na stránkách Rodiny a z jiných pramenů, vím, že BILY KRUH BEZPECI pomáhá v Čechách týraným ženám. Už 10 let. Můžete se na něj obrátit.V Praže je jeho adresa Praha 5, Dušková 20 a tel: 02/57317100, další svoje pořádný má v Plzní, Pardubicích, Brně, Olomouci a Ostravě.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.