Zdá se, že trpělivost školských odborů není bezedná, a tak asi většina z vás zaregistrovala v minulých týdnech informaci o spuštění kampaně s názvem Konec levných učitelů.
Zdá se, že trpělivost školských odborů není bezedná, a tak asi většina z vás zaregistrovala v minulých týdnech informaci o spuštění kampaně s názvem Konec levných učitelů, jejímž cílem je zvýšení platů o 10 % pro příští rok a v dlouhodobějším horizontu pak finanční ohodnocení učitelů na úrovni 130 % celostátního průměru výdělků. Jaká je současná realita? Průměrný plat pracovníků ve školství dosahuje zhruba 23 500 korun, v případě učitelů je to necelých 27 tisíc. Dodejme, že celorepublikový průměr platů a mezd pak činí něco málo přes 28 tisíc korun.
"To přece nevypadá až tak hrozně", mohl by leckdo zvolat. Ale pojďme dále, nebo spíše trochu hlouběji. Jak známo, učitelem se může stát pouze člověk s vysokoškolským stupněm vzdělání. Možná existuje pár výjimek například v oborech teologie, knihovnictví a podobně, kdy je také na určité pozice požadováno VŠ vzdělání a platy jsou ještě na nižší úrovni než v případě učitelů, avšak nemůže být sporu o tom, že kantoři dlouhodobě patří k suverénně nejhůře placeným vysokoškolákům. Také už se příliš nezmiňuje, že křivka vývoje platu učitele se vyvíjí zcela odlišně než u jiných kvalifikovaných profesí. U nástupních platů až tak markantní rozdíly nejsou. S délkou praxe se však pomyslné nůžky značně rozevírají. Učitel si tak například po 20 letech praxe polepší typicky o čtvrtinu oproti nástupnímu platu, zatímco v případě jiných VŠ-profesí nejsou výjimkou ani násobné nárůsty mezd.
Ale abychom nezůstali jenom u čísel a srovnání. Statistika má nepochybně cenné údaje, ale osobně je pro mě možná ještě zajímavější, jak je odměňování učitelů a vůbec jejich role ve společnosti vnímána. Podělím se s vámi o jednu z příhod, která je poměrně ilustrativní. Není to tak dlouho, co jsem čirou náhodou objevil pozoruhodný pracovní inzerát, přesněji řečeno nabídku brigády na nejmenovaném pracovním portálu. Stálo v ní, že agentura pro výzkum trhu a veřejného mínění hledá tazatele pro telefonní studio. Na tom samozřejmě není nic zvláštního. Zajímavé bylo pokračování textu říkajícího, že tato dlouhodobá brigáda je vhodná zejména pro studenty, důchodce a učitele. Kdo mě zná, tak by pravděpodobně potvrdil, že opravdu nepatřím mezi ty, kdo pohrdají jakýmkoliv druhem práce. Vlastně ani na provádění výzkumů veřejného mínění (s produktovým telemarketingem trochu problém mám) nevidím nic špatného. Dokonce je to pro mě i tak trochu srdeční záležitost, neboť to v mých šestnácti letech byla první oficiální brigáda, za kterou jsem dostal první vlastní vydělané peníze, což je pocit, na který se nezapomíná.
Přesto mě text inzerátu upřímně naštval, a to právě z toho důvodu, že zatímco pro středoškoláka je určitě takováto pracovní zkušenost vhodná a přínosná, pro učitele, na jejichž bedrech do značné míry závisí vzdělanost dalších generací, mi to opravdu už tak vhodné nepřijde. Našel jsem si tedy kontakt na jednoho z ředitelů dané firmy a oslovil ho s dotazem, zda skutečně brigádu, k jejímuž vykonávání není potřeba prakticky žádné kvalifikace či specifických dovedností, považuje za vhodnou pro vysokoškolsky vzdělané učitele disponující většinou dlouholetou praxí a kterým i on sám při troše soudnosti jistě vděčí za své formální vzdělání. Myslíte si, že mi odpověděl? Ale ano, odpověděl. Napsal mi, že jsem prvním, koho něco takového irituje a že naopak učitelé se jim sami hlásí. Musím uznat, že měl vlastně pravdu. Bohužel. Sám znám několik učitelů, kteří jsou nuceni přivydělávat si třeba na pokladně supermarketu, anebo přepisem textů. A skutečně se nad tím již málokdo pozastavuje. Zvykli jsme si brát jako samozřejmost, že profese učitele je typickým příkladem nedobře placeného a přitom velmi náročného povolání. Stejně tak nikoho nepřekvapí, že vysoké procento vystudovaných učitelů nikdy, kromě povinné praxe, do školy nenastoupí a jsou tak rozeseti v nejrůznějších oborech. Na člověka s kvalifikací pro učení tak natrefíte třeba v reklamní agentuře, poradenské dotační firmě, ale klidně i v taxíku.
Stejně jako je tomu v kterékoliv jiné profesi, ne každý učitel je člověkem na svém místě, což je ostatně častý argument těch, kterým se nezdají učitelské výdělky zase tak žalostné. Souhlasím i s tím, že ze špatného učitele, který svoji práci nedělá s láskou, se ani při dvojnásobném zvýšení platu dobrý učitel nestane. Asi je také přirozené, že každý má pocit, že by měl za jím vykonávanou práci pobírat vyšší odměnu. Stejně tak jako jsou učitelé často nespokojení se svými platy, i mnozí lidé působící v soukromé sféře by si představovali mnohem vyšší cifry na svých výplatních páskách. A navíc v ČR nejsou učitelé jedinou profesní skupinou, u níž jaksi příliš nesedí poměr náročnosti, resp. důležitosti práce a výše odměny za ni. Například zdravotní sestry by o tom také mohly povídat.
Nic z toho však nemění můj obecný názor na odměňování českých učitelů, které považuji za jeden ze smutných obrázků a průběžných výsledků polistopadového vývoje naší společnosti. Sice do omrzení slýcháme kolovrátky o prioritě vzdělání a o tom, že naše ekonomika se musí opírat o vzdělanostní společnost s důrazem na obory s vysokou přidanou hodnotou a že nechceme být pouze ´montovnou Evropy´, nicméně slova nejsou doprovázena činy, jež by mohly těmto ušlechtilým a učeně znějícím cílům napomoci. Kolik jsem jenom četl článků o tom, že školy se musí změnit a lépe reflektovat dynamiku všeho kolem nás. Nic proti tomu, ale nelze přitom donekonečna spoléhat výhradně na nadšení a přirozenou motivovanost lidského faktoru ve školství. Zkrátka nelze mít špičkové školství s podprůměrně placenými učiteli.
Zdali se školským odborům podaří dostat platy učitelů alespoň na průměrnou či lehce nadprůměrnou hladinu je samozřejmě ve hvězdách. Stejně tak těžko tipovat, zda dojde třeba i na krajní možnost vyjednávání, tedy na stávku, což mimochodem není zrovna silná disciplína Čechů, na rozdíl například od Francouzů, Němců či Řeků. Jedno vím však jistě. Přestože se neřadím mezi učitele (ačkoliv jsem měl možnost si práci za katedrou vyzkoušet, a tak můžu srovnávat s jinými druhy práce), jednoznačně podporuji jakékoliv slušné akce a využití veškerých možností dané našimi zákony, které mají v souladu s trefným názvem příslušné kampaně za cíl vymanit učitele z kategorie levné pracovní síly.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.