“Tak už vím všechno”, hodil manžel na stůl hromádku brožurek. “ Máme si to nechat projít hlavou a jestli to prej myslíme vážně, tak přijít v pondělí nebo ve středu odpoledne.”
No jo, nechat projít hlavou – ale jak? Vždyť jsme vůbec nic nevěděli.
Zavolala jsem do kojeňáku a vylíčila paní ředitelce naše přání přijít se podívat. Nic proti tomu nenamítala, naopak byla docela potěšená.
Přicházeli jsme k plotu zahrady u KÚ a první, co jsme uviděli, byly dětské nosy.
“ Za kým jdete?” zavolal na nás neohrožený tmavovlasý klučina.
“ Za vámi”, odpověděla jsem po pravdě, aniž bych tušila, co tím způsobím. Kluk se až zajíkl radostí.
“ Nikolo, honem, jdou za námi!” volal. Doprovázel nás celou cestu ke vchodovým dveřím po druhé straně plotu a za sebou vláčel malou sestřičku. A neustále brebentil.
Paní ředitelka nás přijala pěkně. Pověděli jsme jí, co nás přivádí a zeptali se, jestli by si mohli naši kluci chvíli hrát na zahradě s ostatními dětmi.
Za dveřmi čekal malý kluk.
“Vojto,” řekla mu ředitelka přísně, “ zase jsi utekl tetě!”
“ Přišli za námi”, bránil se Vojta.
“ Však se neboj, oni přijdou.” Odcházeli jsme, když jsem za zády uslyšela tiché zavolání: “Mami!” Myslím, že moje reakce byla přirozená, každá matka se otočí, když uslyší “mami”...Vojta se spokojeně usmál a odběhl.
Prošli jsme kojeňák a vyšli ven na zahradu. Šla jsem za Vojtou, seděl s ostatními dětmi u svačiny.
“ Co děláš - mami?” ptal se zvědavě.
“ Jsem paní doktorka, v nemocnici, víš?” Oslovení jsem velkoryse přešla.
“Taky budu, až budu velkej.”
“ Ty, jo?” zasmála se teta. “ Cikáni nepracujou.”
“ Leda tak pasák!” dodala druhá.
Otočila jsem se k nim zády, všechno ve mě vřelo. Vojta se díval trochu zmateně. Ještě chvíli jsme si spolu povídali. Překvapilo mě, že tak dobře mluví a komunikuje.
Ostatní děti nás zprvu zvědavě okukovali, potom se osmělili a okupovali naše nohy, klíny a náruče. Většina z nich seděla úplně tiše. Jedna holčička zvedla moji ruku a obtočila si ji kolem ramínek.
“ Co bude s Vojtou?” zeptala jsem se na konci naší návštěvy ředitelky.
“ Vojta? Ten půjde domů, jen co mámu pustí z basy. Má tu ještě sestru.”
“ A kdy to bude?”
“ Příští rok na podzim. Dostala dva roky za týrání nejstarší holčičky. Ta je teď v pěstounské péči.”
Nechápala jsem to. Asi mi to bylo vidět na očích, protože se ředitelka dala do vypravování. Bylo nám z toho hodně úzko – jak můžou proboha vrátit děti ženě, které je ve vězení ZA TÝRÁNÍ?!
" A co s nimi?" pokrčila ředitelka rameny. " Jsou to cikáni. Když zůstanou v domově, ve třinácti zmlátí vychovatele a utečou."
" A náhradní rodina?"
Zavrtěla hlavou. " Matka není zbavená rodičovských práv. I kdybychom našli někoho, kdo si vezme dvě romský děti, těžko přistoupí na účast matky - a tahleta by dělala velké potíže!"
Bylo to všechno tak hrozně beznadějný...
Vrátili jsme se domů a papíry zasunuli hluboko do knihovny.
Nemohli jsme o tom ani mluvit. Žili jsme dál svůj všední život, ale v duších a srdcích nám znělo to tiché “mami!”. Potřebovali jsme čas.
Vojtu už jsem nikdy neviděla, ale zajímal mě jeho osud a později jsem po něm tak trochu pátrala. Dozvěděla jsem se, že Vojta s Nikolkou se skutečně později vrátili domů – dá-li se to tak nazvat – a za dalšího půl roku byli odebráni pro týrání. Z tehdy veselého upovídaného Vojty a jeho sestřičky se staly zlomené úzkostné děti se spoustou neurotických projevů. Matka putovala znovu do basy a děti do děcáku.
To už jsme ale měli Helenku a náš život byl jeden velký kotrmelec.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.