Nevraživost a soupeření mezi sourozenci jsou staré jako lidstvo samo - vzpomeňme na příběh Kaina a Ábela. Čím to, že se někdy sourozenecký vztah promění v konkurenční boj?
Jestliže jsou oba sourozenci velmi temperamentní, stává se z nich někdy "úderná dvojka"- postrach rodičů i okolí. Když ale jeden z nich najednou zjistí, že ho druhý v něčem předčil, můžou se ze dne na den stát z partnerů konkurenti.
Úvahy o tom, že dítěti brzy "pořídíme sourozence", vycházejí často z naší rodičovské představy, že se dvě děti zabaví snáze než jedno. Možná nás motivují i praktické důvody - děti mohou po sobě"dědit"oblečení a pokud si početí dalšího dítěte správně "načasujeme", nemusíme přerušit rodičovskou dovolenou. Naše ideály se ale nemusejí uskutečnit a místo sourozenců, kteří si budou spolu hrát, máme dvě individuality, které spolu soupeří a neudělají si nic dobrého.
Roční Kája nedostal ke svým narozeninám jen dort a kupu dárků, ale také malou Janičku. Do klidného světa kluka, který byl zvyklý si sám hrát, zasáhla temperamentní Janička, jež měla zálibu v divokých hrách a u ničeho dlouho nevydržela. Rozdíl v pohlaví i temperamentu sourozenců vedl k tomu, že v dětském pokoji vedle sebe žily dvě výrazné a svébytné individuality, které sice měly společné rodiče, ale nic jiného.
Situaci moc nepomohlo, že se rodiče zaměřovali na rozdíly mezi oběma dětmi a neustále je mezi sebou srovnávali. Kájovi "předhazovali", že je pomalý a nic nestíhá, a Janičku kritizovali za její překotnost a zbrklost. Oba sourozence spojila až puberta, se kterou přišel vzdor a rebelie vůči rodičům. Ti se stali jakýmsi "společným nepřítelem", spory mezi sourozenci ustoupily a Karel a Jana se konečně v něčem shodli.
Malý Honzík se ve třech letech dočkal brášky Vašíka. Oba kluci jsou velmi temperamentní a nespoutaní, a tak když Vašík trochu povyrostl, stala se z bratrů "úderná dvojka"- postrach rodičů i okolí. Spolu dokázali rozbít nebo rozebrat téměř všechno a mimoto byli neuvěřitelně hluční. Sice se zdá, že nebyl důvod, aby se v něčem nepohodli, vždyť přece byli tak sehraní, ale spory se nakonec přece jen dostavily.
Starší Honzík najednou zjistil, že ho Vašek v lecčem předčí, a z partnerů se stali konkurenti. Období lítých bojů, kdy se kluci rvali doslova do krve, zmírnil až Honzíkův nástup do školy. Starší z bratrů díky škole vyspěl,byl hrdý na to, že umí něco, co Vašek ještě nezná, a situace se zklidnila.
Lenka a Tonda spolu od malinka velmi dobře vycházeli, hezky si spolu hráli, pomáhali si, byla to prostě ideální sourozenecká dvojice. Problémy nastaly ve chvíli, kdy rodiče zjistili, že je Tonda výrazně hudebně nadaný. Zapsali ho do základní umělecké školy a záhy se potvrdilo, že jeho talent je tak výjimečný, že stojí za to uvažovat o profesionální hudební dráze. Lenka se svým "hudebním hluchem" byla odsunuta mimo zájem rodičů, jejich prioritou se stala výchova malého hudebníka. A tak se občas stalo, že Tondovi náhodou přestala fungovat jedna z klapek na trubce nebo že si na koncert donesl jiné noty. Není asi třeba moc zdůrazňovat, že za náhodou stála Lenka, které bylo líto, že se celá rodina soustřeďuje jen na Tondu a jeho trumpetu.
Tyto příběhy nám mohou posloužit jako podklad k zamyšlení nad faktory, které způsobí, že se z sourozenců stanou soupeři a někdy i nepřátelé na život a na smrt.
Janičce a Kájovi by určitě pomohlo, kdyby je rodiče mezi sebou nesrovnávali a brali každého z nich takového, jaký je. Temperamentní Jana by pak třeba Káju "probrala"z jeho letargie a pomohla by mu objevit kouzlodivokých her. Jana by se zase od svého brášky mohla naučit, že je někdy lepší chvíli přemýšlet, než začneme jednat.
Honzík a Vašek se zpočátku jevili jako sehraná dvojice. Vyhrocení jejich vztahu by bývali mohli rodiče předejít tím, že by korigovali jejich chování - kluci ale neměli skoro žádné mantinely a působili jako neřízená střela. Pokud by rodiče využili jejich temperament a nasměrovali ho žádoucím směrem (třeba jim poskytli dostatečnou možnost pohybového vybití), nemusela se z kluků stát destruktivní dvojice, která "škodila" v podstatě z nudy.
Konfliktu Lenky a Tondy se dalo předejít, pokud by si rodiče uvědomili, že i Lenka má potřebu být v něčem dobrá. Pokud máme dítě s výrazným nadáním, určitě jej musíme rozvíjet. Nezapomínejme ale na to, že zdůrazňováním jedinečnosti jednoho ze sourozenců nahráváme rivalitě a závisti ze strany toho, kdo do vínku takové nadání nedostal.
Autorka je speciální pedagožka, šéfredaktorka časopisu Informatorium 3-8.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.