Jedna z věcí, se kterou jsme nepočítali, byl stesk. Taková přirozená věc, řeknete si možná, a oni s ní nepočítali! Inu, každá zkušenost přichází někdy poprvé…
Ať byla Helenčina matka jakákoli, byla nejdůležitější součástí jejího dosavadního života, a Helence se po ní stýskalo. Svoje vzpomínky vyšperkovala do úžasných výšin, a zanechávala v nás pochybnosti, kde je vlastně pravda. Všechno, co jsme dělali, bylo u mamky lepší a hezčí. Mamka líp vařila, pekla, šila, vyřezávala lodičky, plavala, lyžovala, zpívala, malovala, jezdila na kole, na koni a v autě, a vůbec vedla fantastický život. Měla mnohem hezčí dům a do Francie jezdila každý rok (já jsem tam byla jednou, a moc se mi tam líbilo)! Jakoby každou naši vzpomínku, každý zážitek musela prostě něčím “přebít”. O to překvapivější bylo zjištění, že nemá ani nejzákladnější dětské dovednosti – na kole např. nezvládla ani držet řídítka, neznala jedinou písničku a potraviny ve skle byly všechny “rum”. Vysnila si svůj svět, svou minulost, a úporně se jí držela jako klíště. Reálný pohled a zpracování zážitků přišlo mnohem později – teprve když dokázala nahradit vybájené zážitky těmi skutečnými.
Jedna z věcí, která jí ležela na srdci, bylo oslovování. Cítila v sobě, že by nás měla oslovovat jako rodiče, ale nešlo jí to přes pusu – a my jsme jí to ve své naivitě nijak neusnadnili. Na nesměle zašeptanou otázku, jak nám má říkat, jsme demokraticky odpověděli “Jak chceš”. Úplně ji to položilo. Helenka neměla žádné vlastní myšlenky, nikdy v životě nedělala nic podle sebe, podle vlastní vůle, a tohle na ni bylo trochu moc. Tak nás neoslovovala vůbec.
Ale trénovala.
Jednou večer jsem na polštáři objevila vyšperkované srdíčko s nápisem “mamince”. A na vedlejším polštáři stejně pečlivě okytičkované “tatínkovi”. Od toho dne nás takováto srdíčka a lístečky čekaly všude. Jukaly na nás z postelí, kapes, skříní, pantoflí, oken, skleniček, byly zastrčeny v koupelně a v práci mi vypadávaly z rukávů. Původní strohé “mamince” vystřídalo “mojí mamince”, později “mojí milované mamince” a nakonec “nejlepší z mých maminek”.
Kluci brzy zavětřili, že se děje něco, co ve svém vývoji opomněli, a tak se na nás brzy smály z každého úkrytu srdíčka tři: od Dominika, od Danečka a od Helenky. A jak se předháněli v originalitě a uměleckém vyvedení! Dodnes máme celou slohu těchto úžasných srdíček, jednou ji ukážeme vnoučatům.
Vzpomínám si na jedno letní nedělní ráno. Do ložnice vklouzli tři malí bosí pyžamkáči a začali otravovat: “My máme hrozný hlad, tati tatínečku, pojď nám nachystat snídani.” To obvykle nedělali. Ale tak dlouho skučeli a škemrali, až manžel vstal, že jim teda tu snídani nachystá. “ My chceme chleba!” pokřikovaly na něj unisono. Přitom poskakovaly, šťuchaly do sebe a uchechtávaly se, takže bylo jasné, že na něj něco nachystali.
Manžel otevřel chlebník a našel lísteček: "Tady chleba není. Běž se podívat do prádelny!"
Utíkal do prádelny, malí komedianti za ním. Na pračce lísteček: "Tady chleba není. Honem běž do tepla, ať nenastydneš! Zkus se podívat v ložnici."
To už jsme běhali okružní dráhu všichni.
Chleba nebyl ani v ložnici, ani v koupelně, ani ve skříni, ani pod televizí, ale v kuchyni, jen o kousek dál. Děti se smály, poskakovaly radostí a těšily se z toho, jak nás doběhly. Zasmáli jsme se a poslali děti nahoru se umýt a ustrojit, že jim zatím nachystáme tu snídani.
Jakmile zmizeli za ohbím schodiště, rychle jsme vyrobili sadu lístečků, které manžel roznesl po zahradě. Sousedi si museli myslet, že se zbláznil, když v pyžamu běhal po zahradě cikcak a vymýšlel úkryty. A tak děti našly na stole místo snídaně lístek: Tady snídaně není, běžte se podívat na kompost!
Než oběhly zahradu, vylezly na stromy a našly všechny úkryty, namazali jsme tři chleby a honem vklouzli zpátky pod peřinu. Na stůl jsem jim napsali DOBROU CHUŤ a na dveře přilepili cedulku “ NERUŠIT! TADY SE SPÍ!”
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.