Nebylo by marné si zopakovat, jak pomoci dětem, když to venku přeženou.
Nevím, jak vám, ale nám slibují letos ve Virginii a i v samotném Washingtonu D.C. pravé bílé Vánoce. Děti už se těší na všechen ten sníh a zimní radovánky. Zima je už opravdu pěkná a tak pořád s Clarisskou bojujeme, jak se obléknout. Údajně jí zima není. Určitě to máte doma taky. A tak mě napadlo, že by nebylo marné si zopakovat, jak pomoci dětem, když to venku přeženou. Jak je obléknout? Co dělat, když při sáňkování začnou cvakat zubama? (ostatně i v létě, když zůstaly dlouho ve vodě).
Třes, klepání a cvakání zubů je jeden z prvních příznaků podchlazení. Naše tělo se samo snaží třesením "zahřát". Však víte, jak pomáhá k zahřátí pohyb, poskakování, podupávání. Přesně to se má dělat. Postiženého rozhýbat.
Třes je podvědomý mechanismus našeho těla, poslední pokus se zahřát. Když to nepomůže, žíly pod kůží se scvrknou, snaží se vzdálit chladu, jak to nejvíc jde. Proto ty fialové rty, bledost. Jakmile teplota těla klesne pod 35 st. C, zpomaluje se krevní oběh, mozek není pořádně prokrven. Podchlazení lidé začnou být dezorientováni, zhoršuje se koordinace pohybů, začnou mluvit pomalu. Svět je vnímán v mlze. To způsobuje, že si lidé neuvědomují, v jakém jsou nebezpečí. Chce se jim jen schoulit se a spát…
Nevím, jak vypadají čísla ohrožení a smrti z podchlazení v Čechách, ale v Americe umírá ročně víc než 750 lidí na podchlazení. Samozřejmě Aljaška vede, kdo by si nepamatoval příběhy Jacka Londona z dob zlaté horečky. Následuje Illinois. Kruté zimy v Chicagu si berou daň každý rok. V tom měl prezident Obama loni pravdu: to, co máme my ve Virginii, není žádná zima. A přece jsme spolu s takovými státy jako je Alabama nebo Arizona, obě Karoliny nebo Tennessee mezi prvními deseti státy, kde lidé v zimě umírají na hypotermii. Je to stejné jako s tím sněhem. Lidé na to nejsou připraveni. Chlad podceňují. Neoblékají se, jak by měli. Často se jedná o starší lidi a bezdomovce.
Nejvyšší čísla úmrtí z podchlazení, mimo sportovních úrazů a podchlazením ve vodě, jsou lidé starší nad 64 let. Je to proto, že v tomto věku obvykle tělo přestává mít schopnost se třást. Jejich mozek už nereguluje teplotu tak dobře. Mají pořád trošku pocit chladu a mozek pak už nevysílá signály ke svalům, aby regenerovaly teplotu třesem. Výsledkem je, že staří lidé sklouznou do skutečného podchlazení mnohem rychleji, bez varování.
Podchlazení nejčastěji postihuje turisty v horách, lyžaře, horolezce, ale také při lodních neštěstích, a někdy nečekaně i po předešlém přehřátí, třeba u běžců na dlouhých tratích. V New Yorku loni po přistání letadla v ledové řece Hudson musela být většina pasažérů ošetřena pro podchlazení.
Znáte ten výraz, voda byla tak studená, že se mi skoro zastavilo srdce. To není žádná nadsázka, podchlazeni může skutečně způsobit smrt a právě zástavou srdce.
Dobrá zpráva v takových hororových situacích je, že především malé děti se mohou, když jsou zachráněny, nejlíp zotavit i z těžkého podchlazení. A to bez následků mozkového poškození, které jinak hrozí. Jejich malá tělíčka vypnou všechny funkce dřív než může dojít k poškození mozku nedostatkem kyslíku, domnívají se lékaři.
Jeden takový případ se štastným koncem se v 90. letech odehrál právě u nás v Západní Virginii. Tříleté holčičce Brittany E. se podařilo nepozorovaně otevřít dveře a vyrazit do světa, při teplotě minus asi jen 10 stupňů. Tedy žádné sibiřské mrazy. Ale měla na sobě jen spodní prádlo a tričko. Neodešla moc daleko. Rodiče ji našli za tři hodiny nedaleko domu ve sněhu zmrzlou na kost. Doslova. Nejevila známky života. Také doslova. Naděje vlastně skoro nebyla. Nedýchala, tep nebyl hmatatelný. Ale pravidlo první pomoci v takových případech zní: Oběť se musí nejdříve úplně zahřát, než je možné ji prohlásit za mrtvou. Teplota jejího těla byla pod 24 st. Celsia. Skutečně na hranici smrti. Lékařům se ji podařilo zachránit. Víc než 8 hodin jim trvalo zahřát ji na na 30 St. Celsia, dalších 24 hodin, než se mohli pokusit nechat ji dýchat bez pomoci. Několik dalších měsíců, než se plně zotavila.
Vůbec nemusí být ani pár stupňů pod nulou, jako v případě Brittany, aby děti byly ohroženy na životě. Mnoho lidí při ztížených podmínkách zemřelo i při teplotách jen kolem 10 nad nulou.
Jak jsem už řekla - mokré oblečení v horách, lehké zranění (jako vymknutý kotník), které nedovoluje pohyb a na neštěstí je zaděláno.
Tak si ještě jednou zopakujeme tu otázku ze začátku. Víte, jak pomoci v takové situaci? Jak nejlépe zahřát tělo postiženého?
Všichni si myslíme, že víme, co dělat, ale je to opravdu tak?
Zkuste si pravidla sami vyhledat, lépe si je pak zafixujete. Já zůstanu jen u těch několika nejdůležitějších: Je třeba co nejrychleji zabránit dalšímu ochlazování. Svléknout mokré oblečení. Zvednout ze země, zabalit do přikrývek, folie. Podávat teplé sladké nápoje, zahřívat "zevnitř", zahřívat třeba i vlastním tělem. V žádném případě netřít tělo, nedávat horké koupele. Toto prudké zahřátí povrchových cév a krve by mohlo způsobit zástavu srdce. Zavolat záchranku. Podchlazení vyššího stupně patří do nemocnice, kde mohou opravdu pomoci.
A jak podchlazení předejít? V zimě, na cestě do hor nebo při sportech zapomeňte na doporučované bavlněné prádlo. To bývá nejčastěji po nasátí potem nebo vlhka při špatném počasí příčinou podchlazení u turistů a lyžařů. Nejvhodnější je syntetické prádlo nebo vlněné, radí odborníci. A hlavně nezapomeňte na to, že vůbec nemusí být mráz, aby vás zima takhle zaskočila. Takže to není povídání jen zimní.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.