A kdo vlastně umí dobře česky?
Hlavne pokud postavime pozadavky tak vysoko (ac zcela spravne), jak je pro sebe i sve deti zformulovala Katka. Ona sama uz vysvetlila, ze to byla otazka spis recnicka a i ona jiste vi, ci alespon tusi, ze uz tim, ze je tak postavila, vyloucila ono proklamovane "selhani"...
Sally ji to napsala asi nejlip, kdyz rekla, ze to vubec nebudeme resit my, ale nase deti. Zda jednou budou ci nebudou mluvit, cist, ci dokonce psat cesky. Na nas je jenom jim tu moznost nabidnout. Otevrit jim tu cestu...
Vzpomela jsem si pri te diskusi na sve studenty. Americany, ktere jsem ucila cestinu, rustinu a nemcinu na americkych universitach ve vojenskych komunitach v Evrope a na evropske skole pro americke vojaky. Pouzivali jsme velmi zajimavy system klasifikace. Ne obvykle americke A,B,C, ale system od 0 do 5, tedy konkretne do 3+. Lepsi znamku muze cizinec, pokud nezije trvale v dane zemi, v tomto systemu jen velmi zridka dostat.
Zpocatku jsem nebyla timhle kasifikacnim systemem moc nadsena, zvlast, kdyz mne moje pritelkyne, profesorka rustiny klasifikovala na 4 az 4+ (v rustine). Do te doby jsem si pysne myslela, ze mluvim rusky na stejne urovni jako cesky. Ale ona to zduvodnila tim, ze na skoleni nam prece rekli, ze na 5 ovladaji i svoji materstinu v anglictine jedine lidi jako Churchill nebo treba spisovatele jako Dickens… Tak to uz jsem se nezlobila. Na Nabokova ci Dostojevskeho prece jen nemam… Rusti vladni predstavitele te doby (jako napr. Breznev nebo i Gorbacov by na petku nemeli. Mluvili vsichni s vyraznym jiznim prizvukem (h misto g) a o intelektualni urovni zvlaste prvne jmenovaneho se nemusim prilis rozsirovat)…
Pri takovehle klasifikaci totiz doslova funguje Sallyn vyrok:"A uprimne receno, kdo z nas umi dokonale cesky?"
Tak abych dlouho nemluvila okolo, vysvetlim vam strucne, jak takove hodnoceni vypada. Vychazi zasadne z funkciho pouziti jazyka. Ne z jeho teoretickych znalosti.
Deli se na porozumeni mluveneho textu, psaneho textu a schopnosti mluveni, konversace. I v soucasne dobe vsichni lide ve statnich a armadnich sluzbach skladaji zkousky svych znalosti podle tohoto systemu.
Nejlepe je si predstavit znalosti ciziho jazyka jako takovy stejnoramenny trojuhelnik (pyramidu) postavenou na hlave. Tam, kde je ta spicka, je 0. Zacatek uceni. Horni linie je 5.
Na nule pri cteni nerozumite nicemu, v pripade rustiny, arabstiny nebo cinstiny nejste ani schopni rozeznat jednotliva pismena ci znaky.
Na 0+ uz musite umet precist alespon nektera slova, jmena, cisla, kratke vety, zkratka znat celou abecedu a jeji pouziti.
Pokud byste chteli dostat 0+ v konversaci musite znat zakladni pojmy jako rodina, data, zakladni barvy, mesice, rici cas, dny v tydnu, castri odevu atd.
Na stupni 1 musite umet odpovedet prakticky na vsechny jednoduche otazky. Rozumet zakladnim myslenkam a umet take jednoduse odpovedet.
Dalsi stupne pro strucnost preskocim, ale pro ty, koho by to zajimalo je mohu dodat. Na stupni 3 ci 3 +, kterou dostavali nasi nejlepsi studenti, se uz musite orientovat v nezname situaci, muzete umet mluvit nejen o kokretnich, ale i obstraktnich tematech. Musite umet hypotetisovat a obhajit svuj nazor. Pri cteni se musite vyznat v ruznorodych textech nejen tematicky, ale i ze specialisovanych a profesionalnuch oboru. Musite uz rozumet mezi radky. Musite rozumet nositelum jazyka ( to je termin, ktery tato teorie pouziva pro "rodileho" prislusnika naroda), I kdyz mluvi rychle, rozumet narazkam a podtextu. Dalo by se to srovnat asi tak s urovni maturity.
Na 4 musite rozumet skutecne vsemu a mluvit prakticky bez prizvuku. Potize vam smi delat jedine velmi vyhraneny dialekt, slang nebo vyslovnostni potize vaseho partnera. Kdyz vam k tomu pridaji jeste + , jak to udelala moje kolegyne, jste jiz temer na urovni velmi dobre (vysokoskolsky) vzdelaneho nositele jazyka. Rozdil mezi 4+ a 5 je uz jen ve skutecnych jemnostech. Zatimco 4+ se pripisuje znacna citlivost pro sociolinguisticke a kulturni vztahy. S petkou musite rozumet zpusobu mysleni mistniho obyvatelstva, umet uvazovat jako oni. Zkratka byt na stejne urovni jako jejich vzdelana elita.
Ujistuji Vas,ze 3-3+ bohate staci pro diplomatickou i zpravodajskou praci a i pro prijemny pobyt v dane zemi. U dobre 3+ si dost casto lide vsimnou az znacne pozdeji, ze nejste "jejich". Mnohdy si mysli, ze jste dlouho zil(a) v cizine.
Tak tak nejak na tom bude vetsina nasich deti, ktere vyrostly v cizine (pokud doma cestinu pestujete), sice se znacnou nasi peci o jazyk, ale bez kontaktu s ceskou realitou.
Ostatne vite, ze Berlitzovy skoly, ktere jsou po celem svete a uci tzv. primou metodou , zpravidla neprijimaji za ucitele nositele jazyka, kteri jsou vic nez 5 let v cizine? Uz byste neucili ten "pravy" zivy jazyk. Jak vime ze zkusenosti ze zivota v cizich zemich, neni totiz jazyk jen povrchni mluveni.
Prave proto, ze je to tak, neni treba se posmivat, ci pohrdat nekym, kdo nejaky jazyk neumi tak jako my, nepestuje ho, nebo se vyjadruje nepresne. Talenty a moznosti jsou ruzne.
A stejne tak vycitat emigrantum, ze zapomneli cesky, nebo dokonce, ze delaji, ze zapomneli…Nejdriv zkuste zit leta ponoreni do jineho jazyka a nemluvit (alespon nekdy) jako Blbenka ze Skvoreckeho. Mnohokrat jsem zazila, ze kdyz se sesli emigranti z ruznych zemi, museli si davat pozor, aby jim ti z jine jazykove oblasti rozumeli (nazvy jako dalnice, obchodni site, urady, detska zarizeni, jidla se ve vsech jazycich lisi).
A vite co? Dokonce nositele jednoho jazyka mohou mit problemy se dohodnout o nekterych vecech, jako se to stalo po padnuti zdi Nemcum. Jedni meli kosmonauty a druzi astronauty. Jedni rikali: "Jedno maslo prosim." Druzi:"Mate maslo?" V prikladech bych mohla pokracovat.
Znalost kazdeho jazyka vam samozrejme otvira dvere nejen k domluveni se s lidmi, ale i k poznani jineho mysleni, jine kultury, jinych tradic. A to je veliky dar. Proto stoji za to se zamyslet nad tim, co muzeme pro nase deti v tomto smeru udelat. Podle situace my venku a vy doma. Ale jako s jinymi vecmi zivota, jak s tim nalozi, uz bude jen na nich. Ale muzete se zkusit zamyslet sami nad sebou a nad tim, jak opravdu a jak hluboku znate nejaky cici jazyk a i nad tim, jak vam zobak narost, narostl-li opravdu….
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.