Re: Nemecko
Ahoj Lenko,
take ziji v česko-německém manželství a mám stejně staré děti, dcera 4,5, syn 1,5. Žili jsme nejdříve s manželem v Německu, kde jsem před tím i studovala, takže jsme spolu od začátku komunikovali pouze v němčině. První dítě se narodilo až v době, co jsme se zatím na neurčito přestěhovali do Prahy. Doma neustále vládne němčina, venku čeština - školka, kamarádi. Když jsem s dětmi sama, mluvím pouze česky. Je-li doma manžel a jinak nikdo jiný česky mluvící, většinou německy. Děti mě tedy slyší používat oba jazyky.Dcera perfektně ovládá oba jazyky a bez problémů přepíná.nepřizpusobuje se ale prostředí,nýbrž striktně rozlišuje osoby, které v té chvíli oslovuje.Mě má pevně spojenou s češtinou, přesto že já před ní oba jazyky střídám.
Na příklad když jsme u manželovy rodiny v Německu, připadá mi přirozené před babičkou mluvit s dcerou německy,považuji za nezdvořilé kdyby nerozuměla. Nehledě na to, že vše řečené musíte druhé straně neustále překládat.Dcera mi ale zásadně odpovídá česky. I kdyby těsně před tím vychrlila na babičku 10 německých vět.
Zpočátku jsme se snažili dceru upozorňovat,že jí nikdo z přítomných nerozumí,ale nechtělo se jí. Pokud jsme na tom trvali,řekla jednu větu německy, ale v další větě se opět vrátí do češtiny.Mě je ale přirozenější mluvit na dítě v německém prostředí německy, většinou se daná informace přítomných týká nebo navazuje na rozhovor. Dalším příkladem je situace v obchodě, kdy před prodavačkou např.zkouším dítěti boty, mluvím německy a dítě odpovídá česky.
Je chyba chtít po dítěti, aby se přizpůsobilo prostředí,když samo oba jazyky ovládá? Dceru jsme nikdy nijak nenutili a v poslední době už ani moc neupozorňujeme, že babička nerozumí. Stejně to nikam nevede a babička se tudíž po každé větě zeptá "Co řikala?"pořád do kola...Kocourkov.
Zajímalo by mě jestli je to normální u dvoujazyčných dětí.
Odpovědět